П рез юли развитието на земеделските култури ще протича при температури над климатичните норми. На места в Северозападна България (агростанция Бъзовец) и в южните райони липсва влага в 50 см почвен слой, а в 100 см слой нивото е ниско – под 60% от ППВ. И през юли се прогнозират поднормени валежи и дефицитът на почвена влага ще се задълбочава и ще налага прилагане на подходящ поливен режим при земеделските култури според Дукена Жолева, агрометеоролог при НИМХ.
Особено необходими ще са при пролетниците през второто и третото десетдневие на юли, когато се очаква сухо време с екстремно високи температури.
Гъсеници
През месеца при царевицата, в зависимост от ранозрелостта й, ще се наблюдават различни фази. През първото десетдневие при по-ранните хибриди ще протича изметляване, цъфтеж на метлицата и изсвиляване, а в края на третото десетдневие при част от посевите ще се наблюдава фаза млечна зрелост.
При слънчогледа ще протича цъфтеж, оплождане и наливане на семената. В края на месеца при посевите на места в Дунавската равнина и в югоизточните райони ще се наблюдава начало на фаза узряване.
Прогнозираните високи максимални температури през юли, над 38-40 градуса по Целзий, ще имат неблагоприятно въздействие върху цъфтежа и оплождането при слънчогледа и царевицата, ще нарушават нормалния ход на физиологичните процеси при земеделските култури.
През месеца метеорологичните условия ще ограничават развитието на редица гъбни болести с изключение на брашнестите мани по овошките, лозата и зеленчуковите култури. При овощните култури, незасегнати от пролетните слани, трябва да продължат третиранията срещу второто поколение плодови червеи, а при лозата – срещу гъсениците от второто поколение на гроздовия молец. Третиранията срещу болестите и вредителите трябва да се провеждат през по-хладните часове на деня.
През месеца остава повишен рискът от пожари при прибиране на зърнената реколта.