Б огородица „Достойно ест“ (Милваща) е една от най-тачените чудотворни икони в света. Тя и нейните копия, греещи молитвено вече в цял свят, се честват на 11 юни.

Оригинал

Историята на оригинала води началото си от X век, когато се е намирал в българска келия (дом на монаси) на Атон. Tози факт обаче днес отсъства при описанието на иконата както на Изток, така и на Запад. За щастие произходът на чудотворната икона се е запазил в паметта на българските монаси на Света гора, където разказът за нея се е предавал от поколение на поколение.

Карея

Според него в местността Карея е имало малък молитвен дом с жилищна част и малък параклис. Той се обитавал от българи – монах и неговия послушник. И двамата били благоговейни, внимателни към монашеския си живот и към вечното спасение. Рядко – само поради крайна нужда, оставяли уединението си. Веднъж се случило така, че старецът на този послушник, като пожелал да изслуша всенощното бдение срещу неделния ден в карейския съборен храм Протат, отишъл там, а богобоязливият му ученик останал да пази келията.

Оригиналът на иконата се намира днес в храма Протатон в светогорската Карея.

 Оригиналът на иконата се намира днес в храма Протатон в светогорската Карея.
iStock

На изпроводяк той получил от стареца заповед да извърши както може службата у дома. Щом се свечерило, някой почукал на вратата. Послушникът отворил и видял пред себе си непознат монах. Поканил го да влезе и двамата скоро започнали вечерната молитва, в която запели песента в чест на Божията майка „Честнейшую херувим“, датираща от VI век, дело на св. Козма, епископ Маюмски.

Изненада

Но гостът изненадал младежа, като дал на умилителното песнопение друго начало, пеейки с нечуван ангелски глас така: „Достойно ест яко воистину блажити Тя Богородицу, присноблаженную и пренепорочную, и Матер Бога нашего” („Достойно е наистина да те облажаваме, Богородице, винаги блажена и пренепорочна и Майка на нашия Бог“). След това и двамата продължили песента с познатата възхвала („По-почитана от херувимите, несравнено по-славна от серафимите, нетленно родила Бог Слово, същинска Богородица те величаем“). Докато двамата пеели тези думи, иконата на Божията майка, стояща в келията, внезапно засияла с необикновена светлина.

Учудил се много младият монах, че такова песнопение с „Достойно ест“ не били чували тук. И помолил посетителя да му запише думите, че да ги сподели на своя старец, когато се прибере.

Камък

Послушникът поискал от тайнствения гост да му запише новите думи, но нямал хартия. Тогава гостът взел един плосък камък и с пръст като в пясък започнал да пише върху него. После си тръгнал.

Когато старецът се прибрал и чул разказа за чудото, заключил, че това е бил самият архангел Гавриил – вестителя на Бога. От този момент иконата е кръстена в чест на песнопението „Достойно ест“. А то се изпълнява днес в целия православен свят.

Олтар

Иконата днес се съхранява в олтара на църквата „Успение Богородично“ (наричана и „Протатос“) в Карея – административната столица на монашеската република.

През вековете много копия на тази реликва са тръгнали по четирите краища на света. Онези, проявили се като чудотворни, помагат за закрила на семейството и дома, на децата и възрастните хора, за зачеване и лека бременност, за успех в живота. Няколко такива икони има и в България.

Може би най-популярната се намира в храма „Свети Александър Невски“, вляво от олтара.

Есфигмен

Българското копие е дело на атонския зограф йеромонах Ефрем от манастира „Есфигмен“. Кивотът е изработен от художника дърворезбар Ивайло Елшишки от София.

Копието е наречено „чудотворно“ от представителите на управлението на Св. гора – Свещения Кинотис, които са имали непосредствено наблюдение над него всеки ден през времето, когато то е стояло до самия оригинал в храма, за да се освети.

Чудотворно копие на атонската реликва пристигна у нас през 2012 г. 

 Чудотворно копие на атонската реликва пристигна у нас през 2012 г. 
БГНЕС

Това се случва в продължение на 21 дни – от 21 септември до 12 октомври. Иконата е посетена от много миряни при поклонението по случай празника на свети Димитър Солунски. През указания период са станали чудеса с четирима гръцки християни. За благодарност те са подарили фигурки от злато и сребро във вид на глава, сърце, ръка и крак в знак на онази част от тялото, която е била изцелена. На даровете са изписани имената: Янис, Георгиос, Андреяс и Никитас.

След това се съобщава за бързо възстановяване на жена подир операция, както и за мъж, който си е намерил добре платена работа след молитва пред иконата.

Царицата на този свят

В иконографско отношение тя напомня на влахернската Богородица, изчезнала през ранното Средновековие. На атонския оригинал Дева Мария e с корона със скъпоценни камъни, символ на мястото й на царица в този свят и застъпница пред Бога за цялото човечество. Държи Исус, в чиито ръце има Евангелие.

Официално одобрени копия от Света гора на иконата „Богородица Достойно ест“ има още няколко. Едно например бе направено за Финландската православна църква, а второто – за Грузинската патриаршия.