- Д-р Илчев, за какво най-често ви търсят пациентите?

- Най-общо казано съдовата хирургия е една поливалентна специалност, като тя се занимава със заболяванията на артериите и вените с изключение на тези, намиращи се в сърцето и мозъка. Най-честите причини, поради които пациентите посещават кабинета, са запушвания и стеснения, както и разширения по артериалните съдове. От гледна точка на венозните болести това са оплакванията и проблемите, свързани с разширените вени, както и запушванията на повърхностните или дълбоките вени на тялото. Най-честите оплаквания, с които пациентите идват в кабинета, са видими разширени вени, тежест, оловни крака и отоци. Симптомите са изразени повече в края на деня, отшумяват с повдигане на крайниците, студени душове, движение и прилагане на различни мазила или медикаменти.

- Летният сезон определено е по-натоварен при вас, нали?

- Лятото обичайно се характеризира с обостряне на оплакванията от разширени вени, които са причинени от топлото време. Този период подсказва на тези пациенти, че има някакъв проблем със съдовете и в частност с вените на краката и индикира, че трябва да си обърнат внимание. Всъщност високите температури предизвикват физиологично разширяване на съдовете, което при пациенти с подлежащи венозни заболявания обостря оплакванията.

- А може ли да кажем дали при жените или мъжете регистрирате по-често проблем с вените?

- Ще го кажа така – всеки втори човек страда под някаква форма и в някаква степен от разширени вени. Жените, разбира се, са по-притеснени, защото освен чисто медицински проблем с варикозната болест има и козметичен такъв. А лятото обичайно е период, в който държим и на външния вид. Основната причина за появата и развитието на варикозната болест най-често е генетична, макар че са много факторите, които влияят на нейното развитие. Някои състояния при жените забързват прогреса на заболяването. Това най-често е бременността с хормоналните промени, които настъпват в този период. Обичайно тези промени забързват тези състояния и в този контекст може да се каже, че жените са по-засегнати.

- Заседналият начин на живот ли е основният фактор за увеличаването на пациентите във вашата специалност?

- Нека го обясним от малко по-далеч и да кажем защо всъщност се разширяват вените. В тях има много тънки и фини клапи, които отговарят за това кръвта в тях да тече в една посока – в общия случай от крайниците към сърцето и против гравитацията, когато говорим за краката. Основата на заболяването се крие в повредата или неправилната функция на тези клапи, които започват да изпускат кръв обратно надолу. Това неминуемо повишава налягането, а оттам идват и всички оплаквания. Знаейки това, лесно може да си отговорим на въпроса кои ще бъдат факторите, които ще помагат и кои са тези, които вредят или пречат. Движението е препоръчително и полезно за варикозната болест, защото то стимулира движението на кръвта в тези зони, в които има някаква степен на застой. Движението провокира и съкращението на мускулите на краката, което в някаква степен от своя страна изтласква и изпомпва кръвта. Чисто гравитационно, когато повдигнем краката нависоко или когато сме в легнало положение, въпросното налягане е по-ниско, което облекчава симптомите. Всички тези методи помагат, но на практика не лекуват болестта, защото тези клапи, които вече са увредени, за съжаление не могат да бъдат поправени. Друго важно уточнение в терапията с консервативни методи е носенето на ластични чорапи. Те целят точно това нещо, да притиснат отвън краката с идеята да се намали повишеното налягане и да се облекчат симптомите.

- А когато се изчерпат възможностите за въздействие чрез консервативните методи, какво следва?

- Класическите методи за лечение на разширени вени се прилагат и днес при една група пациенти, но за щастие смея да кажа, че терапиите по отношение на варикозната болест са напреднали изключително много, като вече може да предложим широк спектър от ефективни, минимално инвазивни, безболезнени интервенции с цел лечение, премахване и предотвратяване на рецидив от разширени вени. Истинското смислено лечение на варикозата в най-общия случай е някаква интервенция. От много минимално инвазивни, които се прилагат в контекста на амбулаторията и кабинета като склеротерапия, до лазерна аблация на пациенти с по-сериозна болест. Както вече казах, класическата хирургия също все още има място при определени тежки, подбрани случаи. При избора на правилен метод за лечение винаги е важен диалогът с пациента, стадият на заболяването му и общо взето за всеки специфичен пациент се преценява коя терапия ще е максимално ефективна и ще може да подобри качеството му на живот. В крайна сметка подобряването на качеството на живот е основното, за което говорим.

- При вените е по-лесно да бъдат забелязани, но по отношение на артериите за какво трябва да внимават хората?

- Говорейки за атеросклерозата или по-просто казано за стеснението на съдовете, за съжаление трябва да отчетем, че модерният начин на живот силно влияе. Рисковите фактори са корегируеми и некорегируеми и в най-общия случай са възраст, генетична предразположеност, диабет, тютюнопушене, метаболитен синдром или наднормено тегло, дислепидемия, висок холестерол, неконтролирана артериална хипертония... За съжаление наблюдаваме все по-млади хора със сериозни стеснения и дори запушвания. Нашите болести обичайно започват да се проявяват, когато вече е късно. Профилактиката е абсолютно препоръчителна и трябва да започне още при пациенти около 50-годишна възраст, които имат налични някои от изброените рискови фактори. В нашата хирургия най-честата патология, с която се сблъскваме, е периферната артериална болест или стеснения и запушвания по артерии на крайниците в контекста на абдоминалната коремна аорта, илиачните артерии и артериите на долните крайници. Тези заболявания започват да имат клинична изява, когато стесненията са станали толкова значими, че организмът не може да компенсира хроничния недостиг на кръв. Съвсем друга тема са острите или внезапните състояния. В общия случай това, което провокира пациентите за консултация при нас, е болка в единия или двата долни крайника при изминаване на точно определено разстояние, което отминава след кратка почивка и се повтаря при изминаване на същото разстояние. Тези хора повишават метаболитните нужди на мускулите, а кръвоносните съдове не могат да отговорят и се провокират оплаквания от болка, стягане, дори изтръпване при изминаване на определено разстояние. Заболяванията, които са много коварни в нашата специалност и много дълго време може да останат скрити, са разширенията на съдовете. Те причиняват умопомрачителни усложнения и оплаквания и имат нужда от скрининг или профилактика с ултразвуков доплер. Те не болят до последно и винаги ги търсим в контекста на един артериален профилактичен преглед.

- Колко често се случва да има такива опасни разширявания?

- Стесненията и запушванията са по-често наблюдавани. Точна статистика не мога да цитирам, но има немалко случаи на разширения на коремната аорта или задколенните артерии, които са по-често при мъжете. Тук наистина може да говорим за полова зависимост, но и жени страдат от тази болест. Рисковите фактори са същите, които коментирахме по-рано. При аневризмалната болест или разширението на съдовете основна роля, освен генетиката, има контролът на кръвното налягане и тютюнопушенето, което е доказано вредно не само за съдовете. В моя кабинет много рядко идват пациенти, които са в много начален стадий на заболяване, с които да профилактираме по-нататъшни усложнения. Ако в Европа голяма част от пациентите са в първи или втори стадий, когато препоръките са за терапия с медикаменти, кинезитерапия, движение и физическа активност и нещата се контролират амбулаторно, при нас в повечето случаи идват хора, прескочили тази стъпка, при които се налага някаква оперативна интервенция. В този смисъл има смисъл и от вашите опити за промоция на здравето.

- Ежедневно ли се налага да оперирате или да извършвате някаква манипулация?

- Винаги отлагаме, ако е възможно, хирургичната интервенция, защото всяка такава има срок на годност. Когато се наложи да правим операции по съдовете, значи нещата са зле и започва една битка с времето, така че да хронифицираме това заболяване и да поддържаме пациентите в стадий, в който нямат значими оплаквания. Но наистина е борба с времето. Ние не лекуваме пряко болестта атеросклероза, а последиците от нея. Затова е важно при наличие на рискови фактори хората да се консултират със съдов хирург, за да се направи адекватна профилактика и нещата да не се усложняват или поне това да се случва с по-малки темпове. Ако сте на 50-55 и нагоре години и имате някои от изброените по-горе рискови фактори, значи имате причина за посещение при съдов хирург.

- Може ли някой от факторите да бъде изтъкнат като най-рисков за състоянието на съдовете?

- Диабетът и неговите усложнения. Все повече пациенти имаме с диабет и със сърдечносъдови усложнения, свързани с него. По-честият случай са пациенти с не толкова добър контрол на диабета и то дългогодишен тип 2. Рядко се случва при нас да откриваме заболяването, защото в повечето случаи говорим за възрастни хора, които вече са диагностицирани. При диабетиците по-специфичното е, че обичайните оплаквания от гледна точка на краката са малко по-притъпени и не са толкова изразени. Те идват при нас с вече образувани рани или с картината на диабетно стъпало. Лечението на съдовите усложнения, причинени от диабета, е много по-различно и специфично. Тези пациенти изискват по-сериозно внимание и мултидисциплинарен подход. При тях работим активно с колегите ендокринолози и кардиолози. Всеки един артериален съдов пациент подлежи на проследяване от брой специалисти от различни области.

- Кое е най-оптимистичното във връзка с развитието на вашата специалност?

- Удовлетворението от нашата работа е, че постигаме резултати веднага. Ефектът от нашата намеса е видим и осезаем. Непрекъснато излизат нови технологии, най-вече по отношение на миниинвазивната и ендоваскуларната хирургия, която позволява постигане на отлични резултати с минимална травма. Все по-голям брой такъв тип интервенции правим в нашата клиника, като със сигурност това процентно надминава броя на класическите отворени интервенции, които все още заемат важно място. Владеенето на трите основни насоки – ендоваскуларната, отворената и хибридната хирургия, която е комбинация между двете, позволява да лекуваме успешно съдовите заболявания в най-широк спектър. Действително новости има постоянно, а резултатите са все по-добри. Като говорим за успеваемост и дългосрочен ефект. Като достъп до най-върховите достижения в нашата сфера България изобщо не изостава и работим с най-модерните технологии, които се използват при лечението на артериалните заболявания. Разбира се, има особености и пречки, с които се сблъскваме, но всяка система има своите предимства и недостатъци. Ние работим по официални европейски и световни препоръки и в нищо не изоставаме нито технически, нито материално.

- Каква е разликата най-общо между миниинвазивната и класическата отворена хирургия от гледна точка на болничен престой, възстановяване, раздвижване...?

- Разликата е такава, че когато става въпрос за заболяване, хванато в начален стадий или е сравнително по-лесно за лечение, тогава сме много по-гъвкави с възможностите. Тези пациенти в най-общия случай получават ендоваскуларно или безкръвно лечение с отличен резултат, без големи хирургични разрези, травми и дълги възстановявания. Отново обаче ще кажа, че класическата хирургия в някои случаи е безалтернативна и се прилага. Раздвижваме пациентите още на другия ден, независимо от обема на интервенцията, но няма спор, че възстановяването е значително по-кратко при безкръвните процедури. Няколко дни болничен престой са достатъчни в генералния, общ случай.

- Какво ви накара вас лично да се насочите към тази специалност и в крайна сметка да изберете да я практикувате в България?

- Накара ме това, за което вече споменах, а именно, че виждам резултати на момента и как действията, които предприемаме за лечение на заболяванията, имат ясно видим резултат. Освен това съдовата хирургия е много голяма, обширна и поливалентна специалност и позволява сблъскване с различни видове патология. Ние работим активно с всички останали хирургии и имаме място в тях. Общо взето това е причината. А останах в България поради лични причини. Имал съм възможности всякакви, но в никакъв случай не се оплаквам от това решение, а даже се радвам, че съм го взел.

ТОВА Е ТОЙ:

Завършил е медицина в Медицинския университет - София

Работил е в сектор за активно лечение на сърдечносъдови заболявания в УМБАЛ „Св. Екатерина“

Бил е част от екипа на реанимацията в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ и от клиниката по съдова хирургия в МБАЛ НКБ

От 2022 до момента е в клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ „Токуда“

Професионалните му интереси са насочени към ендоваскуларната и хибридната хирургия, както и съвременни методи за диагностика и лечение на венозни заболявания

Владее английски и немски език