К арфиолът е от най-полезните зеленчуци и доста хора го предпочитат суров, в краен случай като част от туршия. Но от карфиола могат да се приготвят великолепни манджи, салати и супи. Трябва само да го комбинирате с подходящите продукти и най-вече подправки, за да вземете максимума от неговия вкус.
Карфиолът съдържа уникална комбинация oт антиоксидантите ĸapoтeнoиди, тoĸoфepoли и acĸopбинoвa ĸиceлинa. Много изследвания сочат, че действа превантивно срещу няколко вида рак – на гърдата, дебелото черво, белия дроб и стомаха. Беден на мазнини, той е чудесен избор за хората, които спазват хранителен режим или пък постят. Има изключително висока хранителна стойност и, както стана ясно по-горе, е богат на витамини С, В1 и В2. В 100 г се съдържат едва 20 калории, но за сметка на това количеството фибри е впечатляващо. Ето няколко ястия, които се правят с този истински крал на есенните зеленчуци.
Мусака
Необходими продукти:
- 500 г кайма смес
- 500 г карфиол
- 200 г кашкавал
- 2 глави лук
- 1 скилидка чесън
- 2 домата
- 2 яйца
- 3 с.л. с връх кисело мляко
- 50 мл олио
- 1/2 връзка магданоз
- 1/2 връзка копър
- сол на вкус
- черен пипер на вкус
Начин на приготвяне:
Сварете карфиола в подсолена вода. Отцедете го и запазете част от водата, в която сте го варили. Задушете в подходяща тенджера с олио ситно нарязания лук, накълцания чесън, каймата и черния пипер. Бъркайте докато се запържи и стане на трохи. Подправете с нарязани на ситно копър и магданоз. Разбъркайте и добавете отцедения карфиол, за да се овкуси. Намажете тава с олио и прехвърлете в нея каймата и карфиола. Нарежете доматите на колелца и ги подредете отгоре. Печете мусаката от карфиол около 20 минути на 200 градуса. През това време настържете кашкавала на едро. В купа разбийте яйцата с киселото мляко и добавете кашкавала. Разбъркайте добре. Извадете тавата от фурната, залейте мусаката и върнете обратно, за да се запече заливката.
Поднесете я с кисело мляко или пък сос от кисело мляко и копър, какъвто приготвяме за пържените тиквички. Купичка таратор или пък салата Снежанка също е добра идея.
Топъл със сметана
Необходими продукти:
- 1 голяма глава карфиол
- 100 г масло
- 200 г кашкавал
- 50 мл готварска сметана
- 1 ч.л. сол
- 1/2 ч.л. черен пипер на вкус
Начин на приготвяне:
Вземете карфиол без петна и потъмнявания и го почистете от листата и кочана. Накъсайте го на розички и го сварете в голяма тенджера с подсолена вода за десетина минути. Загрейте фурната на 350 градуса. Разтопете маслото. Настържете кашкавала на едро. Отцедете карфиола и подредете розичките в подходяща тава. Трябва да е на един ред. Излейте отгоре разтопеното масло и сметаната. Подправете със сол и черен пипер и покрийте плътно с настъргания кашкавал. Запечете за около 30 минути, докато кашкавалът се разтопи и придобие приятен червен загар. Сервирайте топъл вкусния карфиол със сметана.
Рецептата е лесна и бърза за приготвяне. Ние ползвахме пресен карфиол, който бланширахме, но няма проблем да вземете и замразен. Важен детайл при подготовката на карфиола е времето за варене – не повече от 10 минути.
Зелена салата
Необходими продукти:
- 1 зелена салата
- 1 шепа рукола
- 1/4 глава карфиол, нарязан на розички
- 1/2 връзка магданоз
- хималайска сол по желание
Начин на приготвяне:
Накиснете всички зеленчуци за 30 минути в студена вода, след което ги измийте. Накъсайте марулята и смесете заедно с руколата и карфиола в купа за салата. Поръсете салатата с накълцан магданоз и малко сол и я разбъркайте добре.
Рецептата е лесна и бърза за приготвяне. Ние ползвахме пресен карфиол, който бланширахме, но няма проблем да вземете и замразен. Важен детайл при подготовката на карфиола е времето за варене – не повече от 10 минути, иначе става на каша.
Арабска яхния
Необходими продукти:
- 700 г сварен нахут
- 1 глава карфиол
- 3 моркова
- 6 печени червени чушки
- 1/2 връзка магданоз
- 1/4 ч.л. кимион
- 1/4 ч.л. дълъг черен пипер
- 1/4 ч.л. червен пипер
- 10 г пресен джинджифил
- 1/2 ч.л. сол
- 1/4 ч.л. кориандър по желание
- 1/2 ч.л. асафетида
- 1 щипка сумак
- 3 дафинови листа
Начин на приготвяне:
Накиснете нахута за 24 часа и го промийте след 12-ия час. Измийте го добре под течаща вода и оставете да се отцежда. Измийте и накъсайте карфиола на големи розички. След това ги разполовете на равни части. В гювеч или дълбок съд за печене с похлупак подредете карфиола и 2-3 шепи от сварения нахут. Добавете листата къри или дафиновият лист. Останалия нахут, заедно с морковите, печените чушки, подправките и вода сложете в каната на блендер. Пасирайте до гладка смес. Ако количеството е много, разделете на няколко равни части и тогава пасирайте. С така получения сос залейте гювеча. Запечете за час и сервирайте горещата яхния с карфиол и нахут поръсена с пресен кориандър или магданоз.
Благодарение на подправките карфиолът, който иначе е доста блудкав, когато мине термична обработка без мазнина, става пикантно апетитен. Нахутът пък му придава плътност. Ако харесвате екзотичността на арабските вкусове, може да потърсите за готови арабски масали в специализираните магазини за подправки. Асафетида е изсушената смола от корените на растение от пустините на Иран. Имайте предвид, че ястията с нахут имат свойството да се желират. Ето защо ви препоръчваме да готвите с една идея повече вода, за да получите на финала желаната от вас консистенция. Гответе в глинен гювеч.
Още на matekitchen.com