Ф ренската компания Arquus представи на изложението TechTerre най-новата си колесна UGV Drailer MARSEUS - въоръжена версия с интегрирани далекобойни противотанкови ракети (ПТУР) MBDA Akeron LP. 

Проектиран за сражения отвъд линията на видимост (BLOS), дронът осигурява огнева мощ, без да излага на риск пехотинците. Това е важен етап в постигането на способности за роботизирана наземна война. Дронът може да се управлява дистанционно или полуавтономно, следвайки войските на земята, или да се движи с GPS през труден терен. Здравото офроуд окачване и ниският център на тежестта му позволяват преминаването през развалини, горски пътеки и тесни градски среди – идеално за съвременни хибридни военни сценарии.

Колесната UGV Drailer с интегрирани 8 ПТУР Akeron LP

 Колесната UGV Drailer с интегрирани 8 ПТУР Akeron LP

Дронът е резултат от проекта на Европейския фонд за отбрана (EDF) „Модулно архитектурно решение за държави от ЕС“ (MARSEUS). Естонско-арабската компания Milrem също обяви, че е завършила по този проект интеграцията на ПТУР Akeron LP със своя верижен боен дрон T-RCV (преди Type X).

MARSEUS

MARSEUS е 36-месечен проект, финансиран от EDF с 27,3 млн. евро. Стартира през декември 2022 г. и е планирано да приключи през ноември 2025 г. Включва 15 компании и институции от Белгия, Франция, Швеция и Кипър - John Cockerill Defense, Arquus, FN Herstal, Novadem, Bull SAS, Exensor, BAE Systems Hägglunds, SAAB Dynamics, Xenics NV, Кралската военна академия на Белгия, SignalGeneriX, Additess и Delair. Ръководен от MBDA France, целта му е да разработи съвместна архитектура за близък наземен бой и да подобри съществуващите ракетни системи с възможности за BLOS. Базиран е напредъкът, постигнат по проекта LynkEUs 2019 на Европейската програма за развитие на отбранителната промишленост (EDIDP).

Akeron LP

В основата на MARSEUS е ракетата MBDA Akeron LP, ПТУР от 5-о поколение. Тя обработва изображения чрез изкуствен интелект и може да бъде пренасочена по време на полет. Akeron LP може да неутрализира бронирани цели, инфраструктура, кораби, хеликоптери и персонал, използвайки усъвършенствана бойна глава и избираема двурежимна глава за самонасочване (оптична и инфрачервена). Работи ефективно при всякакви метеоусловия. На демонстрации през 2023 и 2024 г. Akeron LP бе интегрирана на купол IMPACT върху платформи като Arquus Sherpa и Milrem Robotics Type-X. 

Близък поглед към модула с 8 ПТУР Akeron LP

 Близък поглед към модула с 8 ПТУР Akeron LP

Drailer

Използването на роботизирани платформи е във фокуса на Arquus от няколко години. Дебютът на колесния многофункционален дрон Drailer бе на Eurosatory 2024. Предназначението на Drailer е поддръжка на пехотата чрез евакуация на ранени; електронна война, борба с въздушни дронове и ПВО. Оборудван е с хибридно електрическо/дизелово задвижване.

Drailer не прави компромис с автономността си - има 14 kWh литиево-йонна батерия и автономен дизелов генератор, осигуряващ бързо зареждане между мисиите. 100-волтовият електродвигател е с мощност 76 kW. Това осигурява пробег от 100 km при скорост 20 km/h. Времето на готовност е 12 часа, като тези параметри могат да бъдат удвоени със система за удължаване на пробега. Колесната формула е 4х4. Може да преодолява надлъжен наклон от 50% и страничен наклон от 30%. Drailer има макс. скорост 40 km/h по пресечена местност и може да бъде теглен зад превозно средство с 90 km/h, което дава съвместимост с 90% от транспортната техника на френските СВ. Дистанционното управление е с далечина от 2 km. 

Drailer има бруто тегло 1700 kg, полезен товар 700 kg и плоска зона за интегриране на оборудване с размери 2,45x1,6 m. На нея може да се интегрират различни системи за директен или индиректен огън - например 12,7x99 mm дистанционно управляема станция (RWS) Hornet; 40 mm автоматични гранатомети; ПТУР MBDA Akeron MP/LP; 81 mm минохвъргачка (спускана на земята с хидравлична система) и дори ПВО ракети с малък обсег. Arquus разработва и версия за разминиране за нуждите на френското МО по проекта Robin, насочена за замяна на разминиращите Buffalo на въоръжение в 13-и инженерен полк. Не се предвижда използването на Drailer за разузнаване - Arquus счита, че въздушните дронове са по-евтино, по-бързо и по-ефективно решение. 

Автономност

Дронът е с дистанционно управление в зоната на BLOS в зависимост от терена и типа на интегрираното радио. Отзад от двете страни са разположени антените в повдигнато положение, което увеличава обхвата. Софтуерът е с отворена архитектура, позволяваща лесна интеграция на модули, без да е необходимо да се модифицира базовият софтуер. Тава осигурява спираловидно увеличаване на автономността. Drailer има динамична еволюционна защита на домейна, така че той ще отхвърли човешка команда, която го застрашава. За операторите проблем е липсата на дълбочина на двуизмерната картина, което изисква добавяне на елементи на траекторията, за да им се помогне.

Основните сензори на Drailer са камери и LIDAR - технология за дистанционно измерване на разстояния чрез лазерен лъч и измерване времето, за което той се отразява. Разликите във времената за връщане на лазерния лъч заедно с различни дължини на вълната се използват за създаване на цифрови 3-измерни изображения на терена. UGV може да работи в различни режими: дистанционно; следване на човек; теглене от превозно средство и навигация по точки. Следващата стъпка е навигация по точки с пълно избягване на препятствия, като крайната цел е пълна автономност. Arquus смята, че това е постижимо след 5-6 години.

Бъдещето

Arquus очаква с нетърпение обратната връзка от STAT (Техническата служба на френската армия), за да представи напълно готов продукт на Eurosatory 2026. През септември 2025 г. е планирана динамична демонстрация с бойни стрелби с установка за 8 ракети MBDA Akeron LP. Това ще е последната фаза на проекта MARSEUS. Целта е да се определят оперативните стандарти за роботизирани бойни системи в съюзническите държави. Демонстрацията ще валидира възможностите на платформата.

Конкурентът

На 1 юли 2025 г. естонско-арабската компания Milrem Robotics обяви успешното интегриране и тестване на далекобойния ПТУР MBDA Akeron LP с верижния боен дрон T-RCV. Интеграцията е по проекта MARSEUS. Едновременно с това бе изпитана и РЛС RFHunter, разработена от кипърската компания SignalGeneriX, като системата бе интегрирана в купола на машината.

Верижният дрон Milrem Robotics T-RCV с 8 ПТУР MBDA

 Верижният дрон Milrem Robotics T-RCV с 8 ПТУР MBDA

RFHunter засича вражески сигнали, подобрява ситуационната осведоменост и позволява атакуване на BLOS цели. Конфигурация на T-RCV с Akeron LP и RFHunter позволява прецизни удари и гарантира оцеляване и устойчивост срещу електромагнитни смущения според Milrem Robotics. 
Milrem подчерта, че успехът е резултат от сътрудничество с МО на Франция, Швеция, Белгия и Кипър.