А рхангелова задушница е една от трите най-важни, които Църквата почита (другите две са Месопустна и Черешова). Известна още като Рангелова задушница, тя се пада винаги в съботата преди Архангеловден, която тази година е на 2 ноември.
На трапезата в памет на скъпите ни покойници се слагат седем различни блюда, като е важно сред тях да има такива, които починалият човек е обичал. Това се прави, за да „усетят“ мъртвите благослова в предстоящите пости преди Коледа.
Първата хапка храна се оставя на земята, а първата глътка вино се изсипва като знак на почит, без да се пие. Изричат се думите „Бог да прости“ и се казва името на покойния, за когото се прави целия този ритуал. Прави се и подавка с цел да се опростят греховете на мъртвия и душата му да намери покой. От нея се раздава както на близки у дома, така и на непознати хора на гробищата.
Храната на подавката включва жито, пита и вино, които символизират съответно възкресението на Иисус Христос, неговата плът и кръв.
Хлябът може да е както постен, така и със сирене (в различните краища на България е прието различно). Могат да се добавят плодове, бисквити, вафли, дребни сладки, агнешко или пилешко месо или други храни по избор. Някъде слагат салам и кашкавал или кубчета топено сирене в подавките.
Ето и няколко предложения, които можете да приготвите за любимите хора, които вече не са сред нас.
Пита за помен
Продукти:
Пpяcнa мaя - 20 г
тoплa вoдa - 400 мл
зaхap - 1 c.л.
зeхтин - 2 c.л. (oлиo)
лимoнoв coк - 1 ч.л. (oцeт)
coл - 1 c.л. paвнa
бpaшнo - oкoлo 800 г
Захарен сироп:
зaхap - 1 c.л.
вoдa - 1 c.л.
зeхтин - някoлкo кaпки (oлиo)
Приготвяне:
В купа нaтpoшeтe мaятa и дoбaвeтe зaхapтa, нaлeйтe 200 мл тoплa вoдa и бъpкaйтe, дoкaтo ce paзтвopят. Пoкpийтe купaтa cъc cтpeч фoлиo и ocтaвeтe нa cтaйнa тeмпepaтуpa дa шупнe. В пo-гoлям cъд пpeceйтe бpaшнoтo и oфopмeтe клaдeнчe в нeгo. Добавете coлтa, зeхтинa, лимoнoвия coк, ocтaнaлoтo кoличecтвo тoплa вoдa и шупнaлaтa мaя, зaмeceтe мeкo тecтo. Пocтaвeтe тecтoтo в купa, нaмaзaнa c мaлкo зeхтин, зaвийтe cъc cтpeч фoлиo и ocтaвeтe зa 1 чac дa удвoи oбeмa cи. Пpeмeceтe втacaлoтo тecтo и oт нeгo oфopмeтe чeтeн бpoй тoпчeтa c гoлeминa нa пингпoнг всяко. В тaвa, заcтлaнa c хapтия зa пeчeнe и нaмaзaнa c мaлкo зeхтин, пoдpeдeтe тoпчeтaтa eднo дo дpугo, кaтo зaпoчнeтe oт cpeдaтa нa тaвaтa. Оcтaвeтe тaкa oфopмeнaтa питa зa 30 минути дa пoчинe зaвитa c чиcтa къpпa, кaтo пpeз тoвa вpeмe нaгpeйтe фуpнaтa нa 180 гpaдуca. Пocтaвeтe тaвaтa във вeчe нaгpялaтa фуpнa и пeчeтe питкaтa зa пoмeн 20 минути нa 180 гpaдуca и oкoлo oщe 20 минути нa 160 гpaдуca. Оcтaвeтe гoтoвaтa питa зa десетина минути пoкpитa c къpпa дa пoчинe, cлeд кoeтo нaмaжeтe c пpeдвapитeлнo cвapeния зaхapeн cиpoп. Важно при питата за помен е, че тя трябва да е на парчета, а не цяла, каквато се поднася на сватби и кръщенета. Освен това е желателно топчетата да са четен брой.
Варено жито
Продукти:
Жито - 500 г
орехи - 1 чаена чаша, смлени
обикновени бисквити - 500 г, смлени
лимонова кора - 1 супена лъжица
пудра захар - 1 чаена чаша
Приготвяне:
Първата стъпка от рецептата за жито за задушница е подготовката на житото. Накиснете житото в хладка вода с щипка сол за няколко часа, най-добре за една нощ, препоръчват от supichka.com. След като житото се е накиснало добре, се вари във вода, която го покрива с 1-2 пръста на тих огън за около 10 минути до омекване. По време на варенето разбърквайте внимателно. След като се свари, житото се отцежда от водата и се изсипва и разстила върху памучна кърпа на тънък пласт, за да се отцеди от водата и за да изстине. Междувременно настържете лимона, смилате орехите, както и бисквитите. Може да замените бисквитите с галета. След като житото е изстинало, го изсипете в голям съд и го разбъркайте с останалите съставки без пудрата захар. Разпределете житото за помен или в отделни чашки, или го сложете в голяма чиния. Поръсете обилно пудра захар на дебел слой.
Курабии със стафиди
Продукти:
яйца – 3 бр.
захар -1 чаена чаша
кисело мляко – 1 чаена чаша
масло - 100 г
сода бикарбонат - 1 ч.л.
счукани орехи - 100 г
стафиди - 100 г стафиди
ванилия - 4 пакетчета
Приготвяне:
Захарта и маслото се разбиват много добре на висока степен с миксер. Прибавят се яйцата и сместа отново се разбива. Слага се киселото мляко с разтворената в него сода бикарбонат. Сместа отново се разбива и постепенно се добавя пресятото брашно. Добавят се орехите, ванилията и стафидите. Когато се получи гладко тесто, от него се оформят топки и всяка се поръсва със захар и счукани орехи. По желание могат да се намажат с разбит жълтък, за да имат по-бляскав вид. Курабиите се слагат в тава, върху хартия за печене и се пекат в предварително загрята на 180 градуса фурна до златисто.
Какво не се прави
* Една от най-важните забрани на Задушница е подавки в никакъв случай да не се оставят на гроба на мъртвия, тъй като те не са за него, а за останалите живи – за да споменават мъртвия в молитвите си с добро.
* Вярва се, че ако по време на хранене на общата трапеза около хората се появи пеперуда или мушичка, това означава, че душата на мъртвия се е върнала за кратко, за да навести близките си. Поради тази причина на доста места е прието на масата да се оставя празно място, за да има къде да седне покойникът. Освен това на Задушница се раздават брашно и сол, които символизират греховете на мъртвия. Препоръчва се те да се разсипят, както се разсипват солта и брашното.
Молитва за мъртвите
Боже на човеците и на духовете, Ти, който победи смъртта, победи сатаната и дари живот на света. Сам Ти, Боже наш, приеми душите на починалите Твои раби (имената) в светло, прохладно място, там де що няма ни болка, ни тъга, ни сълзи.
Прости им всяко съгрешение, волному и неволному, що са сторили с думи, дела или мисли и като премного благ и човеколюбив Отец ги приеми в Селенията си, тъй като няма човек на земята, който да не е съгрешил.
Само Ти, Боже, си без грях и вечна е правдата Ти и истинно словото Ти.
Защото Ти, Христе Боже наш, си и възкресението и животът на починалите Твои раби (имената на мъртвите) и на Теб отдаваме вечна слава с безначалния Твой Отец и пресвети благ и животворящ Твой Дух сега и завинаги и во веки веков, Амин!
Автор: Цвета Дилова