0

З лоупотребата с алкохолни напитки води до изпадане в неадекватно състояние, включително загуба на съзнание и тийнейджърите трябва да са наясно с тази опасност и да не се подлагат на рискове, които спокойно могат да се избегнат.

Това заяви пред „Здраве с „Телеграф“ педиатърът от Бургас д-р Весела Александрова по повод увеличаващия се брой на деца, които търсят лекарска помощ след консумация на алкохол и енергийни напитки по празниците, като в Свищов дори бе регистриран смъртен случай на 17-годишен в заведение.

„Наистина е ненужно с необмислено и лековато поведение да се предполага появата на усложнения, включително свързани с това, че някой може да злоупотреби с младежи в такова състояние. Стига се до повръщания, от които човек може да се задуши и да си отиде, ей така от глупост“, алармира още младият лекар.

„Слава Богу, в бургаската болница, където работя, не сме имали толкова сериозен случай, но е факт, че особено по празниците идват или по-точно ни водят деца с алкохолна интоксикация. Те обаче, общо взето, се оправят в рамките на деня. Като цяло не мога да кажа, че едно две напивания носят риск за някакви трайни увреждания. Те настъпват при по-системна злоупотреба, макар че и при деца може да се говори за чернодробна цироза“, отбеляза д-р Александрова.

Инциденти

„Когато говорим за по-сериозни случаи и инциденти, най-вероятно има замесени не само алкохол, но и някакви други добавки или нещо сипано в чашата. Възможно е да са налице и подлежащи сърдечни усложнения, вследствие включително на неустановени вродени дефекти. При децата се установяват ритъмно-проводни нарушения, които, ако са налице, е възможно злоупотребата с алкохол или енергийни напитки да доведе до сериозни последици. По принцип децата обаче нямат толкова много хронични заболявания. И при тях обаче влияят фактори като наднормено тегло и диабет. И все пак при децата е по-рядко да се случат усложнения от приема на алкохол с някакви хапчета“, разяснява още педиатърът.

Антагонистично

„Не бих казала, че самото комбиниране на алкохол с енергийни напитки увеличава риска от по-сериозни последствия за организма, същото по принцип те имат антагонистично въздействие. Ако изключим някои индивидуални особености, при които някой стават по-агресивни и буйни, като цяло алкохолът потиска и успокоява, той прави човека по-ленив и като цяло депресира. Енергийната напитка има обратно въздействие. Тя възбужда, забързва пулса... Оттук насетне може да се търсят специфики от гледна точка на конкретните напитки и това какви конкретни добавки като таурин, кофеин и т.н. съдържа. Възможно е те да правят допълнително взаимодействие, но поне аз не съм го разисквала и не е имало случаи, при които да изследваме по-детайлно тези връзки“, каза още д-р Весела Александрова и отчете, че в нейния няколкогодишен опит обикновено идват пациенти, които са прекалили с едното или с другото.

Помощ

При случаи на алкохолна интоксикация при деца обикновено някой близък звъни на бърза помощ. „Те колабират или са неадекватни. Като ги докарат при нас се прави задължително стомашна промивка, прилага се активен въглен, поставят се оводняващи системи, защото алкохолът дехидратира и по регламент се наблюдават 48 часа. Трябва да се знае, че при такива състояние се предвижда двудневен престой в болница. Някой след втората система им просветва, окопитват се и си тръгват. Изчислено е обаче, че системите очистват организма за два дни“, коментира още д-р Александрова и обърна внимание на симптомите, които показват, че детето е прекалило с употребата на енергийни напитки: „Започва да се усеща сърцебиене, може да има стягане в гърдите, както е и при възрастните, когато има стенокардия и превъзбуда на самия сърдечен мускул. От енергийните напитки много често се получава и главоболие. Тогава пак се слагат системи и натурални успокоителни като натриев бромит, което има за цел да нормализира нервно-мускулната проводимост“.

Кардиолог

„При необходимост се консултираме и с детски кардиолог, защото като цяло педиатрите имаме познания в тази област, но тя е доста сложна и специфична и при съмнения за проблеми препоръчваме консултации. Там се установяват вродени дефекти, шумове, които могат да имат отражение върху здравето, ако не се проследяват и контролират“, казва още младият специалист.

„Със сигурност има разлика в кардиологията и повечето специалисти работим с пациенти 18+. Просто считаме, след навършването на 18-години организмът е вече развит и укрепнал. За това специално за проблеми при децата и тийнейджърите е добре да се направи консултация с детски кардиолог“, коментира и кардиологът д-р Диян Господинов, който е в ръководството на сдружението „Младите лекари“.

Незабавна помощ се търси при затруднено събуждане

Признаците на алкохолно отравяне, които изискват незабавна медицинска помощ, включват припадъци или конвулсии, неравномерно или бавно дишане, бавен сърдечен ритъм, слаб пулс, цианоза - бледа или синкава кожа, хипотермия - студена кожа, изпадане в безсъзнание - припадане или затруднено събуждане, повтарящо се повръщане. Има и по-ранни симптоми, по които да се установи алкохолното отравяне. Алкохолът засяга множество функции в организма, като кръвното налягане, дишането и нивото на осъзнаване на човека. Признаците за потенциално алкохолно отравяне включват неясна реч, нестабилност при ходене, объркване, гадене. Симптомите често са пренебрегвани, може би защото просто биват сметнати за признаци за състояние на пиянство (което не се приема на сериозно от потърпевшия). Въпреки това е важно да се знае, че на този етап ситуацията може да се развие бързо. Когато човек е пиян, може да изпита влошаване на симптомите в рамките на няколко часа. При възникване на алкохолно отравяне реакциите от страна на тялото могат да бъдат драматични.