В рубриката ни за здравословен начин на живот и тренировки отново разговаряме с Теодора Братоева – инструктор на групови тренировки с над 6-годишен опит. Събеседникът ни е и сертифициран масажист терапевт и рейки терапевт, като съвкупността от познания и практиката, която има в тези области, й позволяват да преподава пълноценно и с разбиране програмите, разработени от един от най-уважаваните разработчици на групови занимания MOSSA. Този път с Теди коментираме главно приложението и ползите от различните видове масаж. Пред „Здраве с Телеграф“ тя разказва и за това при какви оплаквания най-често я търсят за помощ и как помага и на хора, които са в следболничен възстановителен процес.
„Масажът, освен на физическо ниво, представлява и мощен енергиен обмен. За да може терапията да е максимално ефективна, трябва да се изгради доверие, и тогава „отдаващият“ терапия е способен да повлияе по най-добрия начин върху лечебния процес“, обяснява Теодора Братоева и отчита като радващ факта, че все повече хора показват доверие в използването на древни практики и методики – прана, рейки, акупресура, акупунктура – преминали стотици години, а някои и хилядолетия, техники и философии.
„В моята практика комбинирането на тези средства с класическата мануална терапия дава най-пълноценен ефект“, категорична е Теди.
Лечебно
„Масажът сам по себе си е лечебен, независимо дали е класически, релаксиращ, дълбокотъканен (спортен), ароматерапевтичен, рефлекторен, енергиен и т.н. Всеки допир и натиск стимулира тялото на човек да стартира режим на самовъзстановяване и това са неща, които още древният човек инстинктивно е прилагал. Но когато посетителят влиза при терапевта със специфичен проблем, терапията следва да бъде насочена с много внимание към диагностицирането, като за начало, и определяне на правилните техники, за да се избегнат рискове за здравето и последващото възстановяване“, уточнява още Теодора Братоева и допълва, че когато се работи по опреден здравословен проблем е желателно също така да се взима под внимание „историята“ на проблема (травмата). Според нея много често се установява връзка с предходни проблеми от близкото или по-далечно минало. Именно заради това правилната диагностика с комбинирани средства и методика е много съществена част от първоначалния контакт с желаещия терапия човек.
Оплаквания
Оплакванията и проблемите, заради които хората търсят помощ, са най-разнообразни. „Често посещаващите тренировките, които водя, споделят своите оплаквания още в залата. Това ми дава възможност да проследя физическото им състояние, докато извършват различни движения, и съответно да добия представа за характера на травмата или блокажа. Други чести случаи са хронифициралите състояния. Най-чести са тези, при които се търси терапия за общо повишаване на защитните сили, жизненост и повишаване на мобилността и енергията“, обобщава Теодора, която изтъква, че конкретно при активно спортуващите терапиите са незаменимо и ефикасно средство.
„В суровия дневен режим на спартанските войници масажът е бил задължително прилаган и това по същество е поставило началото на спортния масаж. Но в случаите на лечение на някои травми трябва да се взима предвид и предварително медицинско обследване и предписание. Обезболяването при травмите е резултат от физиологичния ефект на масажа върху лимфообращението. Основните предпоставки за добрия лечебен ефект на масажа е владеене на техниките и познаване на мускулните реакции, тъй като с някои похвати мускулният тонус може да се повиши, с други – да се понижи, и едно шаблонно масажиране на мускулатурата би било обречено на терапевтичен неуспех“.
Операции
Лечебният масаж помага и на хора, обездвижени след хирургически интервенции или прекарали инсулт. „Съществуват ред противопоказания за прилагане на масаж, но в стадиите на следболничен възстановителен процес масажът има за цел максимално да мобилизира адаптацията чрез специална комбинация на класически и рефлекторни похвати, като е строго съобразен с функционалните способности на болния“, уточнява Братоева и обръща специално внимание на рисковете, които носи доверяването на непрофесионалисти.
„Професионалното отношение на масажиста се проявява от първия контакт с него. Ако липсва обследване на състоянието на терапевтирания и подробно запознаване с проблемите му, значи има риск. Също така професионалистът трябва постоянно да се интересува от състоянието на човека след терапия и ако тази обратна връзка липсва, може целият цикъл на процедури да е обречен на неуспех. Но най-важното е да лекуваме само хора, които сме квалифицирани да лекуваме“.
Ускорява оздравяването
при дископатии и артроза
Лечебният масаж е естествено физикално средство с широко приложение и се състои от различни похвати, с които се нормализират увредените функции на организма. Масажът е пасивен метод на кинезитерапията и в него се включват похвати за стимулиране на кожата и подкожните тъкани в различни части на тялото. Най-добре изразен ефект и подобрения от лечебен масаж има при: дископатии; лумбаго; дискова херния (преди и след операция); болки в гърба от различно естество; артрозни изменения в ставите; мускулни схващания; при хроничен плексит; след травматични увреди и други.
Чрез процедурата се намалява формирането на отоци, както и застоят на кръвта във вътрешните органи поради преминаването ѝ към периферията. По отношение на опорно-двигателния апарат се подобрява еластичността и тонусът на мускулите и се премахва умората. Подобрява се трофиката на тъканите, лимфопотокът и обемът на движение в ставите.
