0

З имното Слънце трябва да бъде спасено и да му се помогне да излезе от тъмнината и да тръгне по светлия път.

Това са вярвали древните ни предци, бродещи по нашите земи. Един от най-важните ритуали на този ден е запалването на огньове на открито. С тях се осветява пътят на светилото, за да знае откъде да мине, да се подкани да започне да свети повече и да му се дадат сили – вярвали древните. Тези огньове обаче е трябвало да бъдат контролирани и да не се разрастват, пожарите са били смятани за лоша поличба.

За извикване на добрите сили се играят и хора, с които да се изгони злото. А след това идват и кукерските игри.

Стоп

В деня на зимното слънцестоене се вярва, че небесното светило спира и се замисля, а с помощта на огньовете и светлините, които са навсякъде, решава да тръгне и да започне да нараства „с по едно зрънце всеки ден“. Днес е зимното слънцестоене, то е от 11:19 до 11:21 ч. наше време. Най-късият ден е, а след това постепенно светлината започва да се увеличава.

От древността това са времена на студ и мрак, в които светлината се опитва да си пробие път и да започне бавно да набира сили. Празнува се подготовката на природата за прераждане. Имало е цял цикъл от зимни празненства, на които са се палели огньове, като върхът при тях са Сирни заговезни, когато в повечето региони стартират кукерските представления, палят се най-големите огньове и се прескачат. Но преди това е слънцестоенето.

За деня на Зимното Слънце домовете са се украсявали с вечнозелени растения и такива, които символизират силата на природата – клонки от дрян, елха, хмел, имел. А на много места са внасяли в къщите и самодивски чемшир, известен още като джел, бодлива зеленика, остролист и др.

На трапезата в най-краткия ден традиционно са се поднасяли варива – жито, леща, а в по-ново време царевица и боб.

Във времената на траките на много места по нашите земи Зимното слънцестоене е отбелязвано с различни ритуали. Често върху мегалитни камъни се правят ритуали с вино, палят се огньове. На някои места има и специално измиване на камъните с вода от близки извори и реки, където се смятало, че живеят божества и духове. С тази божествена вода е ставала подготовката за започването растежа на Слънцето.

Север

Зимното слънцестоене е в Северното полукълбо, съответно в Южното е лятно. По това време слънцето грее точно над Тропика на Козирога. От Северното полукълбо изглежда, че това е най-южната точка, която достига нашето светило.

Историческата справка сочи, че през 45 пр.н.е. Юлий Цезар, като въвежда календара, който носи неговото име, установява 25 декември като дата на зимното слънцестоене (лат. Bruma). Оттогава, поради разликата между календарната година (365,25 дни) и тропическата година (365,2421897 дни), действителното астрономическо слънцестоене се измества с приблизително 3 дни на всеки 4 века, достигайки датата 12 декември през 16-ти век. През 1582 г. папа Григорий XIII решава да възстанови точното съответствие между сезоните и гражданската година. Но при това той се позовава не на направеното от Цезар, а на Никейския събор през 325 г., на който са формирани основните християнски празници. Така папата анулира 10-дневната грешка, натрупана през периода от 4-ти до 16-ти век, но не взима предвид трите дни, натрупани между 1-ви и 4-ти век сл. Хр. Тази корекция на календара измества Зимното слънцестоене в северното полукълбо да бъде около 22 декември – обикновено варира между 20 и 23 декември.

През този век Зимното слънцестоене настъпва най-вече на 21 или 22 декември в зависимост от високосната година – в годината преди високосната Зимното слънцестоене е на 22-ри. Така най-близкото Зимно слънцестоене, което се пада на 20 декември, ще е през 2080 г., а най-краткият ден ще се падне на 23 декември едва през 2303 г.

Зимното слънцестоене възниква заради характеристиките на земната орбита и наклона на земната ос. Земята се движи около Слънцето по елиптична орбита, а оста на въртене на планетата е леко наклонена спрямо равнината на тази орбита - наклонът на оста е приблизително 23,4 градуса. Тези промени в положението на Земята спрямо Слънцето влияят на сезоните и служат като основа за зимното и лятното слънцестоене.

Астрономическата есен и зима в Северното полукълбо продължават седмица по-малко, отколкото в Южното полукълбо. Това се дължи на скоростта на орбитата на Слънцето - то се движи по-бързо през зимата в Северното полукълбо. Ето защо между пролетното и есенното равноденствие има 186 календарни дни, а между есенното и пролетното - само 179.
В развалините на Стоунхендж всяка година се събират ентусиасти, определящи себе си като наследници на келтските жреци – друидите, които срещат проникването на слънчевите лъчи през камъните на Съдбата навръх слънцестоенето.

Насоки

На 21 декември 2024 г. Слънцето влиза в Козирог, но повечето астролози по традиция приемат, че зодията започва от 22 декември. 21 декември е моментът, в който можете да очаквате успех чрез прилагане на метода за стъпка по стъпка. Благодарение на това влияние работата носи най-голямо удовлетворение. Добре е да правите планове за следващия месец и да обобщавате финансовите резултати от годината, съветват астролози.

На 22 декември Луната е в тригон с Уран. Може да получите добри новини за семейни или домашни дела. Възможни са и неочаквани гости и случайни срещи. Интуицията е в най-добрия си вид и сте отворени за подобрение в най-различни области от живота.

На 23 декември 2024 г. Слънцето е в квадрат с Лунните възли. Астролозите твърдят, че може да възникнат проблеми, които изискват жертви. Вместо да го виждате като провал, гледайте на това като на възможност да промените света. Дайте приоритет на по-възвишени цели пред егоистичните си желания.

На 24 декември Венера е в тригон с Лилит. Влиянието на небесните тела подобрява себеизразяването, креативността и личните взаимоотношения, позволявайки мощна комбинация от страст и независимост. Мнозина на този ден, който е Бъдни вечер, са особено чаровни, но могат да бъдат и хитри, като използват това за постигането на лични цели.

На Коледа, 25 декември, Юпитер образува квадрат със Сатурн. А това астрологично означава възможност да балансирате желанието за растеж с необходимостта да поставяте граници. Освен това вашият оптимизъм изглежда се конкурира с необходимостта да смекчите очакванията си. Може би трябва да станете по-сериозни, гласи съветът на вещите в занаята.

На 26 декември Луната е в тригон със Сатурн Този ден се отличава с високо чувство за дълг. Нови отговорности или повишена осведоменост за съществуващите може да се появят на пътя ви. Ще бъде трудно за другите да ви объркат или да отвлекат вниманието ви от важни неща.

На 27 декември, Стефановден, Меркурий е в ясно изразена опозиция с Юпитер. Информацията, която получавате може да е невярна и да ви подведе. Не предприемайте нищо непланирано. Освен това избягвайте да давате обещания – може да не успеете да ги изпълните.

На 28 декември Венера попада в квадрат с Уран. Избягвайте импулсивните покупки и се въздържайте от вземане на важни финансови решения. Вероятна е нестабилност в романтичните отношения. Неблагоприятен ден за козметични процедури, отсичат астролози.

На 29 декември Луната е в съвпад с Меркурий. Въображението участва в комуникацията и в умствените дейности, а вашите идеи и мисли протичат гладко. Вие сте по-склонни да участвате в лична комуникация, дискусии в социалните мрежи и споделяне на информация, смятат астролози.

На 30 декември големият астероид (или планетоид според някои) Хирон става директен. Тази промяна може да ни накара да се почувстваме по-уязвими: емоционалната истина за нещата, които сме избягвали или сме обърквали, започва да излиза наяве сега и през следващите седмици, твърдят астролози.

В последния ден на календарната година, 31 декември, има новолуние в Козирог, което образува съвпад със Сатурн. Това е второ новолуние през декември! И астролозите твърдят, че благодарение на енергията на Козирог и Сатурн има шанс да възстановим реда в живота си. Време е да направим планове за следващата година, за да можем да се възползваме от предимствата на новите си начинания.