0

Б ившият германски канцлер Ангела Меркел смята, че газовите сделки, които е сключила с Русия, са имали за цел да помогнат на германските фирми и да поддържат мира с Москва.

Меркел, която управлява Германия 16 години, днес е силно критикувана за близките си отношения с руския лидер Владимир Путин. Тя обаче настоява, че войната с Украйна e щяла да започне по-рано, ако не беше блокирала влизането на Киев в НАТО през 2008 г. Ангела даде рядко интервю за Би Би Си по повод излизането на мемоарите й, озаглавени „Свобода: Спомени 1954-2021“. Те излязоха едновременно в десетки европейски държави.

Ухажване

„Щяхме да видим военен конфликт дори по-рано. За мен беше напълно ясно, че президентът Путин нямаше да стои със скръстени ръце и да гледа как Украйна се присъединява към НАТО. И тогава Украйна със сигурност нямаше да е толкова подготвена, колкото беше през февруари 2022 г.“, е мнението на госпожа Меркел. Президентът Володимир Зеленски не е съгласен. Той описва решението на г-жа Меркел за НАТО, подкрепено от тогавашния френски президент Никола Саркози, като явна „грешна преценка“, насърчила Русия.


А Путин започна пълномащабната инвазия в Украйна само месеци след като тя напусна поста в Берлин, припомня Би Би Си. 

Справедливост

Начело на най-голямата икономика в Европа тя беше, както казва бившият италиански премиер Матео Ренци, "шефът на Европейския съюз".
„Помните ли, когато Хенри Кисинджър питаше „кой е телефонният номер на Европа?“, казва той. „Моят отговор беше: мобилният номер на Ангела Меркел”. А и не е справедливо сега тя да бъде съдена от моментното състояние на геополитиката – нейната епоха бе съвсем различна. През 2005-2006 година добрите отношения с Москва бяха цел на всички европейски лидери, не само на германския канцлер.

По нейно време страната й построи два газопровода, свързани директно с Русия, за да задоволи потребностите на индустрията си. Мотивите й са били два, споделя тя пред Би Би Си - германски бизнес интереси и поддържане на мирни връзки с Русия.

Мулти култи

Друг акцент, където 70-годишната Меркел днес е в защитна позиция, е миграцията. Кризата от 2015 г., когато тя отвори вратите на Германия за над милион търсещи убежище, беше може би определящият момент за управлението й. Много преди това, още в началото на канцлерската си кариера, тя обяви новата тогава политика на страната й - „мулти култи“, като прокламираше етническото разнообразие като подходящо за Германия. Времето показа, че тази стратегия е твърде противоречива, а днес – губеща. Критиците й я обвиняват, че именно това е вдъхнало живот на навремето почти непознатата и слаба крайнодясна партия Алтернатива за Германия. Както знаем, днес тя е втора политическа сила и се протяга към реална власт.

Проверка

При Ангела Меркел Германия не само стана зависима от Русия за енергия, но и от Китай и САЩ за търговия. Тези решения не са издържали проверката на времето според много гласове в родината й. Днес Доналд Тръмп заплашва да наложи мита върху вноса, когато се върне в Белия дом през януари. Първият мандат на Тръмп бе белязан от гняв към Европа, особено към Германия, заради ниските разходи за отбрана и търговския дефицит. Тези претенции не са се променили и през 2024 г.
Запитана дали й липсва цялата тази власт и политика, бързият й отговор е: „Не, изобщо не“.

За Тръмп държавите се състезават всеки срещу всеки

Ангела Меркел отделя специално място в мемоарите си на първия мандат на Доналд Тръмп, който съвпада с годините на нейното управление. Както „Телеграф“ писа, тя ще представи в понеделник, на 2 декември, книгата във Вашингтон в присъствието на добрия й приятел, демократа и предишен президент Барак Обама.

За Тръмп канцлерът си спомня: "Той виждаше всичко от гледната точка на предприемача, който беше, преди да влезе в политиката. Всеки парцел земя можеше да бъде продаден само веднъж и ако той не го получи, някой друг го правеше. Така виждаше света. От години многото немски коли по улиците на Ню Йорк бяха трън в очите му. Това, че американците ги купуват, според него може да се дължи само на дъмпингови цени и предполагаема манипулация на обменния курс между еврото и долара".

Тя припомня как Тръмп не й подаде ръка за фотографите на среща в Белия дом през 2017 г. дори след като тя му прошепна, че трябва. „Той очевидно беше много очарован от руския президент. През следващите години имах впечатлението, че политици с автократични и диктаторски черти го плениха”, смята Меркел за новия стар американски президент. „Говорихме на две различни нива. Тръмп на емоционално ниво, аз на фактическо. За него всички държави се състезаваха помежду си, в което успехът на едната беше провал на другата. Той не вярваше, че сътрудничеството може да увеличи просперитета на всички".