Т естове, които установяват проблем с щитовидната жлеза, са най-актуални сред хормоналните изследвания през юли, показа проверка на вестник „Телеграф“. Хората най-често изследват функцията на щитовидната жлеза и се тестват за инсулинова резистентност.

Най-често изследваните показатели пък са пълна кръвна картина и биохимичните показатели креатинин, глюкоза, триглицериди и холестерол. Тези показатели най-много се проследяват, тъй като са най-често назначавани от общопрактикуващите лекари и са част от профилактичните прегледи, обясняват специалистите от лаборатория „Рамус“.

Кърлежи

През пролетно-летния сезон традиционно се извършват всички тестове за лаймска болест, различните видове уринни анализи във връзка със зачестяването на този вид инфекции, както и за сексуално-трансмисивни инфекции.


Тези данни се потвърждават и от Националния център по заразни и паразитни болести. Забелязва се ръст на някои от инфекциите, предавани от кърлежи, спрямо предходната година. 167 души са с положителен тест за лаймска болест от началото на 2025 година, което е повече с 46 случая от миналата година.
В разгара на лятото има и повече гастроентерити. От началото на годината болните са 4304 души, като цифрата отново показа ръст спрямо топлите месеци на миналата година. Здравните данни показват също, че има повече заразени с полови инфекции. Така например 167 души са със сифилис от началото на годината у нас. Болестта е известна с прозвището Великия имитатор заради разнообразието от клинични прояви, които са налице при заболелите. Жените може да предадат инфекцията на бебето по време на бременността. От началото на годината са регистрирани 18 случая на бебета с вроден сифилис, показват данните на здравните власти. Заразяването със сифилис става чрез директен контакт със сифилисна рана по време на вагинален, анален или орален секс.

Бебета

Вроденият сифилис може да причини тежки поражения при новороденото и дори да бъде фатален за него, обясняват специалистите. Първата фаза на сифилиса обикновено продължава около 3 седмици. Характеризира се с кръгла, безболезнена, обикновено твърда рана на местата, където е проникнал причинителят. Тя може да остане незабелязана и ще заздравее със или без лечение. Ако човек не се лекува обаче, заболяването може да прогресира до втория стадий. Днес болестта се лекува лесно с антибиотици като пеницилин и доксициклин в ранните стадии на инфекцията. Ако болният не се подложи на терапия, болестта може да засегне мозъка, нервната система и да бъде животозастрашаваща.

Топ 10 на най-изследваните показатели:

1. ПКК/CBC
2. Креатинин/Creatinine (Jaffe method)
3. Глюкоза/Glucose
4. Триглицериди/Triglycerides
5. LDL cholesterol
6. HDL cholesterol
7. Total cholеsterol
8. Пикочна киселина/Uric acid
9. ГПТ/ALAT
10. ГОТ/ASAT

Топ 10 на най-честите хормонални тестове:

1. Тиреостимулуращ хормон/TSH
2. Свободен тироксин/fT4
3. МАТ/Anti-TPO Ab
4. Инсулин/Insulin
5. Свободен трийодтиронин/fT3
6. ТАТ/Anti-Tg Ab
7. Индекс инсулинова резистентност/HOMA index
8. Общ тестостерон/Total testosterone
9. Пролактин/Prolactin
10. Фоликулостимулиращ хормон/FSH

Нилска треска настъпва в Гърция

Първите случаи на нилска треска в Гърция за сезона вече са факт, съобщиха гръцките здравни власти. Четирима души са хоспитализирани с енцефалит след заразяване с вируса на Западен Нил. Пациентите са възрастни хора над 65 години от регионите на Западна Атика и Пирея.
Миналата година Гърция регистрира 217 случая на заболяването, като 34 от тях завършиха фатално, сочат данни на Европейския център за контрол на заболяванията (ECDC). Страната бе сред най-засегнатите в Европа наред с Италия, Испания и Унгария.
Вирусът на Западен Нил се предава чрез ухапване от заразени комари, най-често от рода Culex. Макар повечето случаи да протичат с леки симптоми – треска, главоболие, умора, – при под 1% от заразените се развиват тежки неврологични усложнения.
Здравните власти призовават гражданите и туристите да вземат предпазни мерки – използване на репеленти срещу комари, носене на дълги дрехи вечер, избягване на престой край стоящи води и поставяне на мрежи на прозорците. Сезонът на нилската треска в Гърция обикновено продължава от юли до септември.

Внимавайте с ентеровирусите

Инфекциите, свързани с храносмилателния тракт, са характерни за летния сезон. Това са стомашните разстройства, които обикновено са проява на бактериална инфекция. Често това са салмонела, дизентерия или другите бактериални инфекции. Освен това лятото е периодът на инфекциите, причинени от ентеровируси. Това са болести, които преминават за 1-2 дни, а при децата – за три, с температура, главоболие, болки по ставите и мускулите. Понякога болните имат и обрив. Те преминават бурно, с висока температура и характерната за острата вирусна инфекция симптоматика. При възрастния за 1-2 дни има пълно оздравяване, а при децата това настъпва на четвъртия ден.

Внимавайте с храната на морето. Ако хапвате дюнер, най-важното е да е прясно приготвен. Майонезата и кетчупът не бива да се стояли с часове на слънцето в шишетата на щандовете. При консумация на пици, които се продават на улицата, трябва да се внимава с майонезата, ако е стояла с часове на летните температури. Месото трябва да е минало през огън, а ръцете да са чисти, както и да се ползват хигиенни кърпички, ако не можем постоянно да си мием ръцете, съветват специалистите.