0

Д еца и хора от третата възраст най-често сами си докарват халюцинации, взимайки лекарства, с цел да се погрижат както за своето здраве, така и за това на хлапето, като това е започнало да се наблюдава след ковид пандемията. Това заяви пред „Здраве с Телеграф“ психиатърът Веселин Герев. „Основно халюцинациите се предизвикват от невромедиатора допамин в мозъка. Те са няколко вида – зрителни, слухови и тактилни, има и телесни. Човек има чувството, че тялото му се изпразва, че органите му не работят. При зрителните вижда нереални хора и предмети, а при слуховите чува гласове в главата“, посочи той. Специалистът уточни, че халюцинации има не само при психозите, а и при психотични състояния. „Не е задължително човек да страда от шизофрения, за да развие халюцинация“, обясни той. Специалистът разказа, че негов пациент е било дете, което му е обяснявало, че от климатика излизат розови и сини балони, как бюрото подскача на вълнички. „Виждаше и цветни папагалчета“, добави още той.

Лекарства

Д-р Герев обясни, че може да си докараме тези неприятни усещания с взимането на определени лекарства. „Това са всички стимуланти, които стимулират мозъка, включително и при употреба на антидепресанти, от които според него има най-много отровени хора. Най-често от лекарства, които човек може да си вземе без рецепта – витамини от група B. Те са коензим за синтез на невромедиатори и съдействат да се покачи количеството на невромедиатора. Това са В1, В3, В6, В9 – фолиева киселина, В12. Основно възрастни хора, които приемат витамини в продължение на месец-два или повече се отравят от тях. Хипервитаминозата B представлява едно минисъстояние на лудост“, коментира специалистът. Той добави, че заради такива случаи хора чуват дишане в гардероба, а когато го отворят, казват, че той е минал през стената и сега диша в коридора. Сред останалите случаи е човек, който спи с нож под възглавницата, защото го е страх. „Това е свързано с илюзии и много други симптоми, които са характерни за психозата“, добави той. Специалистът коментира, че при витаминотерапия лекарствата не трябва да се взимат продължително време, както и да се има предвид фактът, че те се натрупват в организма. „Пет дни в годината са достатъчни, оттам нататък всичко е хипервитаминоза. Те са описани като болестни състояния“, поясни д-р Герев и добави, че изяждането на една ябълка или портокал на ден ни дава всички необходими минерали, витамини и соли за пет дни напред, без да има нужда да се пият лекарства.
Психиатърът каза, че хората от третата възраст най-често взимат витамин D, което им предизвиква сърцебиене. „Масово се изписва магнезий, от който крампите им се увеличават заради един биохимичен механизъм, при който той измества калия от калиево-натриевата помпа след третия ден на прием. Ако го взимате в продължение на 6-10 дни, вече е рисково. Масово се изписват и витамини от групата В, който за двадесет дни ги докарват до халюцинации“, посочи той и добави, че негова пациентка, приемала L-Dopa, която е прекурсор на допамина, е получила психоза. „Беше я страх от всевъзможни неща, беше я страх дори да диша“, посочи той.

Лечение

Психиатърът каза, че има лечение на такива състояния, но това става с помощта на специалист, който трябва да прецени кой от трите невромедиатора е в излишък. „След това се отива на варианта как медикаментозно да бъде нормализиран. Самото спиране на тази активираща субстанция не води до подобрение на състоянието, защото дисбалансът е акумулирал, а веществото започва бавно да излъчва на акумулаторен принцип. Същото нещо е с коката, хероина и амфетите“, каза той. По думите му лечението на леките случаи отнема до 10 дни, при по-тежко състояние отнема 1,5-2 месеца, а 4-5 месеца в случай че човек прекъсне приема на агента, който провокира халюцинациите и разчита организмът сам да се регулира.
Според специалиста не е ясно колко точно хора страдат от този проблем, защото немалка част от тях не търсят помощ на психиатър, а прибягват до самолечение или не осъзнават, че имат проблем. „Много хора, които са зависими, си набавят лекарства от аптеката. Някои търсят лекари, които да им кажат какво да си вземат и те отиват в аптеката и си го купуват. Тези медикаменти се изписват на бяла рецепта, но в аптеките ги дават и без предписание“, коментира той. Психиатърът сподели, че всеки ден консултира по двама души, натровени от лекарства, като годишно преглежда по 500 души с такива оплаквания.