В МА осъществи първите роботизирани операции в областта на коремната хирургия. Това се случи само седмица след като в лечебното заведение официално бе внедрена роботизираната система Da Vinci Xi с първата АГ операция в лечебното заведение.
Опит
Интервенциите бяха извършени от опитни хирурзи с дългогодишна практика в чернодробно-панкреатичната хирургия – проф. Ивелин Такоров, началник на Първа клиника по коремна хирургия, и доц. Васил Михайлов от Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология, които вече активно навлизат в полето и на роботизираната хирургия, за да предоставят на пациентите си най-съвременни и ефективни лечения.
Иновацията е значителна стъпка напред в медицинските технологии и предлага нови възможности за лечение на пациентите. Над 20 са специалистите, които ще се сертифицират за работа с Da Vinci Xi. Роботизираната хирургия е ценна в урологията, гинекологията, гръдната и коремна хирургия.
Апаратът Da Vinci Xi комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата гинекологична операция беше извършена от д-р Янчо Делчев, ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА.
Рак
„Случаят касае 40-годишна жена с онкологично заболяване на маточната шийка“, пояснява специалистът пред БНР, който в своята практика има над 1400 роботизирани операции.
Роботизираната хирургия осигурява изключителна прецизност при операции, благодарение на високотехнологичните инструменти и системата за управление, което намалява рисковете от усложнения и подобрява резултатите.
В допълнение минимално инвазивният характер на процедурите води до по-малка травма на тъканите, намалявайки постоперативната болка и времето за възстановяване, а пациентите често могат да се върнат към ежедневните си дейности много по-бързо.