Н ов български роман ни връща магията на детството и вярата в приятелствата завинаги.
„Камъкът на времето“ (издателство „Библиотека България“) е дебютният роман на Петя Георгиева, в който откриваме магията на детството и истинското приятелство.
През 80-те години на ХХ век някъде в полите на Стара планина десетгодишната Кремена среща своите бъдещи най-добри приятели. Детски игри, приятелство и любов се превръщат във връзка, която бележи живота и на четиримата независимо от хода на времето и разстоянието между тях. Камъкът, който случайно откриват в една планинска пещера, ги отнася в годините на турското робство и ги среща с техните двойници от миналото.
Премиерата на книгата, над която Петя Георгиева работи 20 години, събра в София десетки читатели, а днес (24 октомври) е официалното й представяне в града, където е преминало детството на писателката – Русе.
„Започнах да пиша този роман преди 20 години, първо на ръка, после на компютър и сега още не мога да повярвам, че вече излезе от печатницата. Това е първата ми „рожба“ и история, която искрено обичам. Защото в нея има много истинско приятелство и в допълнение - и малко любов“, сподели Петя Георгиева по време на премиерата. „Докато пишех, чувах гласовете на героите, когато те се сблъскват с емоции и вечни уроци отвъд времето и пространството. За да се спасяват едни други. Миналото се оказва бягство от проблемите, но и пристан, на който те се изправят пред загуба и ще намерят помирение. Защото човек е създаден да расте, да преодолява и да побеждава в името на любовта - към нас самите и към останалите“, допълва тя.
„Камък ми падна от шията още при прочита на първите десетина изречения от „Камъкът на времето“. Достатъчни бяха, за да проумея, че няма да е тормоз, а привилегия да съм редактор на талантлив и грамотен разказвач. Ръкописът не успя „да ме пусне“ и пропуснах нощния сън, за да стигна до последното изречение. Трескаво, като заклет читател“, разказва поетесата Камелия Кондова, която влиза в ролята на редактор на романа.
Петя Георгиева е завършила английска филология и има докторска степен по политология. Стартира кариерата си като учител, а в момента работи в банковата сфера.
През 2023 г. два нейни разказа са отличени в национални конкурси - “Към делтата” печели награда в Национален литературен конкурс „Албена“ 2023, а с “Пролет” става лауреат на Специалната награда „Бъдеща звезда“ 2023 от Национален конкурс „Владимир Караджов“. Нейният разказ „Спирката на трамвая“ е избран и представен лично от писателката Здравка Евтимова в българската литературна онлайн платформа Факел.бг., а „Червената обица“ става част от „Коледен алманах“ 2023 на издателство „Буквите“.
Кристи Красимирова