Н яма нищо друго, което да съм таял толкова дълго в себе си, както желанието ми за съставяне на юридически речник. Това споделя авторът на „Енциклопедичен речник на частното право“ (ИК „Сиела“) проф. Огнян Герджиков.

Преподавател в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ повече от четири десетилетия, председател на 39-ото народно събрание (5 юли 2001 – 4 февруари 2005), депутат в 40-ото народно събрание (2005-2009), председател на Българското юридическо дружество (2010-2017), министър-председател на България (27 януари – 4 май 2017), председател на Консултативния съвет по законодателство към Народното събрание (3 октомври 2017 – 21 декември 2018), бил е председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара – това са само част от елементите на една извънредно богата кариера и биография. Но енциклопедичният речник е нещо повече от къртовски труд – той е и сбъдната мечта за автора му. „Още с дипломирането ми в Юридическия факултет в началото на 70-те години на миналия век тази идея ме облада напълно и безвъзвратно. В навечерието на промените през 1989 г. успях да организирам колектив от колеги ‒ преподаватели в Юридическия факултет на Софийския университет, и започнахме подготвителна работа по съставянето на такъв речник. Дойдоха обаче промените, които започнаха да преобръщат правото ни. Накрая на творческия ми път успях да реализирам тази моя мечта“, споделя проф. Герджиков.

Като всеки юрист, има страни на правото, които той познава по-добре от други, затова звучи честно признанието му: „Няма как речникът да включва цялото право. Не съм особено компетентен в материята на трудовото право, макар в основата си то да е частно. Затова в речника ще намерите само основни трудовоправни термини. Не съм достатъчно компетентен и в материята на публичното право. Впрочем делението на правото на частно и публично не трябва да се абсолютизира. Има множество неутрални юридически термини. Нещо повече. Речникът навлиза донякъде и в материята на финансовата наука. Това се налага заради тясната ѝ връзка с правото, особено с търговското. Казано накратко – речникът надхвърля рамките на заявеното частно право.“

Всеки би трябвало да е наясно, че съставянето на един юридически речник е изключително сложна задача. Законодателството ни е твърде динамично, понякога – вътрешно противоречиво. Измененията в нормативната уредба се отразяват на съдържанието на едни или други юридически термини.

Настоящият енциклопедичен речник включва към 2300 юридически термина. „Избягвал съм такива термини, които практически не са в употреба, както и такива термини, които имат предимно технически характер“, обяснява проф. Герджиков.

В края на речника са представени използвани у нас латински наименования на правни институти, както и някои от най-популярните латински юридически изрази с транскрипция на български.