Т ази уестърн легенда бе главен герой в предишния брой на „Златно време“ – приложението на вестник „Телеграф“ всеки четвъртък.
Като актьор той олицетворява лаконичния, непоклатим каубой. Като режисьор и продуцент изумява света със своите технически познания и артистичност. Няма никакво съмнение, че Клинт Истууд, който на 31 май направи 95, е холивудска икона – един от малцината, които са променили облика на филмовото изкуство.
За разлика от повече биографи Марк Елиът разказва с обезоръжаваща искреност както за успехите, така и за провалите на този велик актьор с английско, шотландско, нидерландско и ирландско потекло. Ако животът се бе стекъл другояче за него, той можеше да се пенсионира тихо и кротко, работейки във фабрика за дървесинна маса, като бензинджия или като пожарникар – някои от професиите в младостта му. А можеше и още да свири на рагтайм пиано в бар в Оукланд. Ако животът се бе стекъл другояче за него, той можеше да не стане никога легендата, която познаваме. През 1950 г., по време на Корейската война, Истууд е извикан в Американската армия и е на борда на самолет, който катастрофира в Тихия океан северно от Сан Франциско. Но съдбата решава друго за него.
Удивително е как един изпаднал от колежа и лишен от амбиции плейбой се изкачва до върховете на славата като холивудски „секси бунтар“ и въпреки всички шансове в крайна сметка влиза в пантеона на филмовата академия като носител на няколко оскара. „Американски бунтар“ (издателство „Бард“) обхваща десетилетия и най-доброто от творчеството на Истууд – филми, които бързо се превръщат в американска класика: „Шепа долари“, „Мръсният Хари“, „Непростимо“, „Реката на тайните“, „Момиче за милиони“, „Гран Торино“.
Изпълнена със забележителни прозрения за личния и обществения живот на Истууд, „Американски бунтар“ е забавна и подробна биография на един актьор, който, макар да е изиграл ролята на „Мъжът без име“, е оставил незаличима следа и в световното кино.
