Университетска болница „Св. Екатерина“ получи сертификат да бъде референтен обучителен център у нас за поставяне на аортни клапи чрез „безкръвна“ интервенция. Това съобщи изпълнителният директор на лечебното заведение проф. д-р Генчо Начев. Той обяви, че в болницата наскоро е поставена 100-ата клапа по безкръвен път и постигнатите резултати са по-добри от залегналото в световния стандарт.
Това означава, че само в „Св. Екатерина“ ще бъдат обучавани екипи от други болници за извършване на щадящите операции. „Необходимо е Министерството на здравеопазването да заложи критерии кои болници в големите градове да имат право да извършват такава високоспециализирана дейност, както и да се създаде регистър, който ще даде възможност
да се прави оценка на качеството на извършените интервенции“
изтъкна проф. Начев.
Той подчерта, че напоследък медиите са тиражирали неверните твърдения на две клиники, че те са първите и единствените, които извършват уникални интервенции за поставяне на аортна клапа. „Университетска болница “Св. Екатерина“ е първата болница в България, където се извърши транскатетърно аортно клапно протезиране (ТAVI) още през януари 2009 г.“, уточни проф. Начев.
В своята презентация проф. д-р Юлия Джоргова, началник на клиника по кардиология, се спря на методологията на модерните интервенции. Има два начина за щадящо поставяне на аортна клапа – с помощта на специален водач през феморалната артерия (артерията на крака) или чрез малък разрез през върха на сърцето, обясни проф. д-р Юлия Джоргова. Тя посочи, че през 2002 г. френският проф. Ален Крибиер става първия лекар в света, който поставя аортна клапа с „безкръвна“ операция.
От 2009 г. досега в „Св. Екатерина“
са имплантирани аортни клапи на
55 жени и 45 мъже
на средна възраст 76 г. и 6 месеца, обясни проф. Диана Трендафилова. Преди да бъдат одобрени за интервенцията, тези пациенти са преминали през медицинската оценка на Heart Team, който включва кардиолози, кардиохирурзи, ехографист, радиолог и анестезиолог. Проф. Трендафилова изтъкна, че отличните лечебни резултати се дължат не само на модерния метод, но и на лекарите в болницата, които са с висока квалификация и богат медицински опит.
Финансовата стойност на „щадящата“ операция е 50 000 лв., но пациентът не дава и стотинка, тъй като разходите се поемат от здравната каса. Засега обаче остават строгите критерии, на които трябва да отговаря пациентът, за да му бъде направена такава интервенция - да има високостепенна стеноза или противопоказания за голяма операция. Много от тези пациенти имат и придружаващи заболявания.
Според проф. Начев би било добре повече пациенти да могат да се лекуват чрез щадящия метод. За да се осъществи това обаче, НЗОК трябва да има необходимия финансов ресурс. Той изтъкна, че в по-богатите европейски страни методът вече се прилага по-широко, тъй като медицинските критерии дават зелена улица на повече пациенти.
На сайта на болницата е обявено също, че се търсят медицински сестри за операционния блок и клиниката по анестезиология и интензивно лечение (КАИЛ). Началната заплата е 1500 лв.
Пациентите с големи или множествени аневризми вече няма да доплащат
Условията, на които трябва да отговарят болниците, за да получат финансиране са: да имат структура по нервни болести, неврохирургия, образна диагностика, инвазивна кардиология или друго отделение от трето ниво на компетентност; да имат спешно отделение и отделение по рехабилитация.
На тези критерии в момента отговарят 4 лечебни заведения в страната, с които МЗ ще сключи договор. Това са УМБАЛ „Св. Анна“, УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“, УМБАЛ „Св. Георги“ Пловдив и УМБАЛ „Св. Марина“ Варна.
Очакваните резултати от приложението на методиката са намаляване инвалидизацията и смъртността на пациентите с мозъчен инсулт, напълно възстановяване на работоспособността и максимално запазване качеството на живот.
Друга важна промяна е осигуряването на възможност за доплащане на стойността на медицинските изделия (койлове) за интервенционално лечение на мозъчни аневризми и артерио-венозни малформации. В момента НЗОК заплаща за тези изделия до 10 хил. лв. При отделни пациенти с големи или множествени аневризми или малформации обаче, стойността на медицинските изделия може да достигне до 20-30 хил. лв., които до момента следваше да бъдат доплащани от пациентите. Сега това се поема от МЗ по определен в методиката ред.
Пациентите с големи или множсетвени аневризми вече няма да доплащат.
Кисельов и колегите му измислили евтин начин за синтез на едно от тези вещества, глазиовианин А, като използвали съединения, съдържащи се в големи количества в семената на копъра и магданоза. Руското изобретение е много по-евтино заради използването на масово разпространена растителна заготовка, както и заради съкращаването на стадиите на синтез и използваните катализатори.
Освен глазиовианин А, руските химици са успели да синтезират и негови структурни аналози, които да послужат за създаването на нови антимитотици. Противораковото им въздействие е изпитано по два начина: върху ембриони на морски таралежи и върху човешки ракови клетки.
Използването на ембриони на морски таралежи, както разказват учените, също е тяхна иновация, тъй като клетките им се делят бързо в ранните стадии на развитие и наподобяват растежа на раковите клетки. Ако в обичайната им хранителна среда се добави антимитотик, морските таралежи започват да се въртят, като по този начин може да се прецени силата на новите препарати, тяхната „упоритост“ и странични ефекти.
Учените са на мнение, че сред получените вещества има два аналога на глазиовианин, които са перспективни за използване в медицината като противоракови препарати. Но най-добри показатели за антиракова активност притежава самият глазиовианин А.
Поради доказаната ефективност на синтезираните вещества върху човешки ракови клетки и опитни животни, създателите им планират да продължат изпитанията върху лабораторни мишки, на които са присъдени човешки ракови клетки.
Заключенията се обясняват с дискриминацията спрямо тези общности.
В рамките на изследването, извършено през 2013-2014 г. в САЩ, данни за здравословното състояние, тютюнопушенето и консумацията на алкохол на 525 лесбийки, 624 хомосексуалисти и 515 бисексуални били сравнени с тези на 67 150 хетеросексуални.
„Получените резултати разкриват, че в общността на лесбийките, гейовете и бисексуалните се наблюдават значими несъответствия, що се отнася най-вече до психичното здраве, а също до употребата на алкохол и тютюнопушенето“, отбелязаха авторите на изследването. Несъответствията вероятно могат да се обяснят със стреса, който се дължи на маргинализацията на общността на хомосексуалистите и бисексуалните заради сексуалните им предпочитания, твърдят още те. Оказало се, че 16,9 % от хетеросексуалните страдат от умерена или сериозна форма на психичен стрес, докато това се отнася за 25,9% от гейовете и 40,1 % от бисексуалните. 10,9 % от бисексуалните мъже имат проблеми с алкохола, при 5,7 %от хетеросексуалните и 5,1 %от гейовете. Освен това гейовете и бисексуалните мъже по-често са пушачи в сравнение с хетеросексуалните мъже, поясни ръководителят на екипа Гилбърт Гонсалес от университета Вандербилт в Нашвил, Тенеси.
Резултатите от изследването са публикувани в JAMA Internal Medicine.
