Здравното министерство вече търси майстори за ремонтите в Спешна помощ.
Очаква се те да започнат догодина и да обхванат всички 237 обекта от системата. Става въпрос за спешните отделения в 34 болници, 27 ЦСМП и разкритите към тях 170 филиали и 6 изнесени екипа. В момента е обявена процедура за извършване на строително-монтажни дейности на територията на Северен централен район. Предстои да бъдат публикувани и обществените поръчки за останалите райони на страната. Това заяви вчера министър Кирил Ананиев при приемането на нови 25 броя линейки. Ремонтите и новите автомобили са част от проекта „Подкрепа за развитие на системата за спешна медицинска помощ”, който е финансиран от Европейския фонд за регионално развитие.
Доставка
„С настоящата доставка броят на новите линейки по проекта вече достигна 82. Нови линейки работят на територията на Сандански, Царево, Провадия, Г. Оряховица, Кърджали, Белоградчик и още много други населени места в страната. До края на годината предстои да бъдат доставени още 70 линейки, a oстаналите санитарни автомобили – до предвидените по проекта 400 броя – ще бъдат доставяни поетапно до 2021 г.”, заяви здравният министър Ананиев.
3 договора
Към момента Министерството на здравеопазването е сключило три договора за доставка, гаранционно и сервизно обслужване на общо 358 санитарни автомобила, като предстои да бъде обявена нова процедура за 42 високопроходимите линейки, тъй като постъпилите оферти по поръчката не са отговаряли на изискванията. Общият бюджет за модернизация на Спешната помощ е 163 897 815,62 лв. Срокът за изпълнението му пък изтича в края на октомври 2021 г.
Качват в интернет заплатите
в болниците
Всеки месец здравното министерство ще публикува в интернет заплатите на медицинските сестри и лекарите в болниците. Това обеща министър Кирил Ананиев. По данните, събрани до момента, от МЗ отчитат, че средната брутна заплата на специалистите по здравни грижи е между 1000-1500 лв. Оказва се обаче, че има неразбирателство по отношение на допълнително отпуснатите средства за увеличение на заплатите. Проблемът идва от изменение на постановление, с което правителството намалява от 50 до 6 милиона сумата, която отпуска. Според министъра обаче проблем няма и става въпрос за „бюджетни практики”. По думите на Ананиев обещаните средства са отпуснати, като част от тях са били за увеличение на заплатите, а друга част за увеличение на клиничните пътеки. „Никого не съм подвел. От самото начало казах, че ще осигурим 86 млн. лв., които са осигурени. Другото е въпрос на източник”, заяви Ананиев и разясни, че от НЗОК са дошли 50 млн., а други 36 млн. лв. са осигурени през бюджета на МЗ.