0

Б анкнотата от два лева възкръсна, но под формата на фалшификат.

Това става ясно от прегледа на емисионно-касовата дейност на БНБ за последното тримесечие на миналата година.

Данните показват, че в периода от октомври до декември 2024 г. са задържани две фалшиви двулевки, циркулирали в паричното обращение. Тази банкнота бе заменена от монета и излезе от обращение в началото на 2021 г. С нея не може да се плаща в магазина. Не може да се връща и като ресто. Наличните книжни двулевки, останали у хората, обаче могат да се обменят безсрочно в БНБ.

Макар вече излезли от обращение, фалшиви двулевки са залавяни и през второто тримесечие на 2021 и 2022 г.

Инфлация

Високата инфлация стимулира фалшификаторите да се насочват обаче към все по-големи номинали. През 2023 г. имаше най-много петдесетолевки менте, сега първото място се държи от подправените столевки.

Общо 1676 фалшиви банкноти е заловила БНБ през изминалата 2024 г. Част от тях не са циркулирали в паричното обращение. Подправените столевки са близо хиляда. Ментетата на 50 и 20 лева са почти равни като брой – съответно 334 и 314. Фалшивите десетолевки са били 54, а петолевките – само три.

Пик

Пикът в задържаните фалшиви банкноти през миналата година е бил в периода юли-септември. Тогава са били заловени 645 броя ментета. Само подправените столевки са били 465. Въпреки това делът на задържаните банкноти менте остава много малък – под 1%, с много нули след десетичната запетая.

В паричното обращение циркулират и подправени монети. Само през последното тримесечие на миналата година са задържани 209 броя. От тях 16 са монетите менте от 2 лева, 59 са от 1 лев, 131 са фалшификати на 50 стотинки и 3 броя са подправени 20 ст.