0

Г ражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха първия бойкот и обявиха втори - на 20 февруари.

РАВНОСМЕТКА ОТ БОЙКОТА: Напазарувахме за 27,3 млн. лева в големите вериги!

Успех, изразяващ се в близо 30% спад на оборота на веригите или 8 милиона лева за деня на бойкота и 50 процента отстъпка в цените на редица стоки в хипермаркетите, отчетоха организаторите, цитирано от БНР. И най-вече успех, провокирал реакцията на правителството и признанието, че проблем с цените на храните има и решение е възможно, заяви Мая Манолова:

"Признание на властта, че пазарната икономика не е "свещена крава" и че пределни надценки на основните хранителни продукти могат да бъдат налагани. Правителството и депутатите е необходимо незабавно да се заемат с мерки, които да осигурят справедливи цени. Видяхме, че машината се задейства, което е истинската победа на гражданите".

БОЙКОТ ЧАСТ 2: Определиха нова протестна дата срещу високите цени

Гражданският натиск ще продължи с втори бойкот срещу хипермаркетите на 20 февруари. В същия ден подобен протест ще има и в Хърватия, но този път и срещу банките, а ден по-рано мащабен протест готвят отново и в Гърция, съобщиха организаторите и настояха българските потребители да се включат отговорно в българската инициатива.

Според Велизар Енчев 30% ограничение на надценките в България не е достатъчно: "Искаме във всяка група хранителни продукти да има защитени цени на основни хранителни продукти, като брашното, млечните продукти, месните продукти".