0

Н ад 136 млн. лв. ще бъдат отпуснати по линия на процедура за енергийна ефективност на предприятията чрез инструмента React-EU. Тази мярка ще позволи на българските компании да подобрят енергийната си ефективност и да намалят сметките си за ток, което е много важно в настоящата ситуация. Това заяви пред журналисти министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер, предаде БТА.

По думите му

от 25 000 лв. до 150 000 лв. безвъзмездна помощ могат да получат микро, малки и средни предприятия

от сектора на преработващата промишленост за намаляване на разходите си за електроенергия, природен газ, течни горива или за други енергоносители. Средствата са по нова мярка, която ще се изпълнява по Оперативната програма "Иновации и конкурентоспособност"(ОПИК) към Министерството на иновациите и растежа.

"С тях може се да купуват енергоспестяващи дълготрайни активи – машини, съоръжения и модерни системи, а също и да се извършват строително-монтажни работи. Това ще позволи на компаниите да намалят сметките си за енергия и ще създаде условия за устойчивото им развитие", поясни ресорният министър.

Той добави още, че 41 млн. лв. ще бъдат изплатени по процедурата за COVID помощи на фирмите за т.нар. "големи малки компании". Министърът изтъкна, че се работи и по първата програма за подкрепа на предприятията в рамките на Плана за възстановяване и устойчивост.

 

До края на юни, началото на юли се очаква да стартира и първата грантова процедура

по нея за "Технологична модернизация на предприятията" с безвъзмездно финансиране за близо 260 млн. лв.

“Така европейските средства, които ще бъдат инвестирани в развитието на икономиката по ОПИК и Плана за възстановяване и устойчивост в следващите няколко месеца, ще станат общо около 450 млн. лв", изтъкна министърът.

Финансиране по обявената процедура за енергийна ефективност могат да получат юридически лица и еднолични търговци, регистрирани по Търговския закон и по Закона за кооперациите. Задължително условие е да са приключили финансовите 2018 г., 2019 г. и 2020 г. Кандидатстването ще е изцяло онлайн – с електронен подпис в системата ИСУН 2020.

"Документи ще се приемат от 10:00 ч. на 3 май до 16:30 ч. на 23 май 2022 г.,

така че предприятията ще разполагат с 11 работни дни преди началната дата за подготовка на проектните си предложения", подчерта заместник-министър Карина Ангелиева. Всички подадени проекти ще бъдат разгледани и оценени. Средства ще се изплащат на одобрените по реда на постъпването им и до изчерпване на предвиденото финансиране. Проектите за енергийна ефективност трябва да бъдат завършени в срок до 10 месеца след сключването на договора с ОПИК.

Фирмите от преработващата промишленост са сред най-засегнатите от увеличението на цените на електроенергията и енергоносителите. В същото време инвестициите в сектора ще имат висока добавена стойност за икономиката на страната през следващите години. Новата мярка не е за ликвидна подкрепа, а цели да стимулира повече предприятия да подобряват средата, работния и производствения процес и да оптимизират разходите си, заради което е заложено изискване за 50 на сто собствено участие.