0

П ридобиването и възстановяването на българското гражданство вече става лукс. Вдигат се драстично таксите за кандидатстване за БГ паспорт.

Новите цени на услугата са по предложение на  Министерството на правосъдието, пише Lex.bg.

Най-масовата такса по молби за придобиване и за възстановяване на българско гражданство от лица, на които двамата или единият от родителите е български гражданин или е от българска народност, е 30 лева.

Затова сега се предлага тя да скочи 10 пъти и да стане 300 лв.

Тази за малолетни, непълнолетни и за учащи до 26-годишна възраст се увеличава от 10 лв. на 100 лв.

За всички останали, които искат да станат български граждани, таксата в момента е 100 лв., а министерството иска да стане 1000 лв.

Друго предложение е по молби за освобождаване от българско гражданство и за издаване на удостоверения за гражданство вече да не се събират 50 лв., а 250 лв.

Двойно скачат и сумите за удостоверенията за придобиване или възстановяване на българско гражданство или за издаване на дубликати в изпълнение на указ.

В момента хората с родители с българско гражданство или народност плащат за тази услуга по 50 лв., а се предлага сумата да е 100 лв. От 20 лв. на 40 лв. „скача“ таксата за малолетни, непълнолетни и за учащи до 26-годишна възраст.

За удостоверения, издавани във връзка с промени в гражданството по допълнителни укази, с които се изменят вече издадените няма да се дължат 10 лв., а 20 лв.

„Към настоящия момент таксите са изключително ниски“, изтъкват от министерството.

И сочат, че таксата за натурализация, възстановяване и освобождаване от българско гражданство е в пъти по-ниска от тази за разрешаване на статут на постоянно пребиваване, която е 1000 лв.

Проучване, възложено от Народното събрание, е показало, че в Европейския съюз няма толкова ниски такси, във връзка с придобиване и възстановяване на гражданство и средно те са 25 пъти по-високи от тези в България.

„Високата обществена значимост на института на гражданството се обосновава и от броя на регистрираните в Министерството на правосъдието молби за промяна на гражданството, както и от броя на уважените такива. Лицата, подаващи молби за промяна на гражданството, са около 23 000 годишно, а уважените – средно около 13 400 годишно“, посочват от МП.

И изтъкват, че институтът на гражданството е част от държавния суверенитет, националната сигурност и националната идентичност.