Р езултатите от референтните лаборатории са достоверни и се приемат от Европейския съюз за 100% достоверни. Националната референтна лаборатория на България е включена в списъка на ЕС за лаборатории, които могат да диагностицират това заболяване, изследванията са 100% верни. Това каза зам.-министърът на земеделието и храните Деян Стратев по БНТ. Коментарът му бе по повод констатираното в началото на миналата седмица огнище на чума по дребните преживни животни във ферми във Велинград.
Хронология
Животните няколко пъти са лекувани от част от практикуващите ветеринарни лекари и след няколко неуспешни опита те са потърсили ветеринарния лекар, който отговаря за фермата, обясни Стратев. От своя страна този ветеринар е потърсил за помощ официалните ветеринарни лекари от областните служби по безопасност на храните. Когато те отиват на място, извършват преглед и взимат проби, които излизат положителни за чума, добави зам.-министърът.
Стратев обясни, че има още един вариант – изпращане на проби в Европейската референтна лаборатория, която се намира във Франция, но за да достигнат дотам, тези проби трябва да бъдат обработени в българските референтни лаборатории, тоест те трябва да бъдат потвърдени в нашите лаборатории и след това да бъдат изпратени във Франция.
Процедура
Общата сумата, която стопаните ще получат за обезщетение, е над 700 000 лв., обясни Стратев, като това е над пазарната цена. Има законов установен ред, по който се изплаща обезщетението, посочи зам.-министърът. След унищожаване на огнището, в рамките на три дни, собствениците трябва да подадат заявление към директора на Областна дирекция по безопасност на храните. След това той създава акт и на базата на този акт се изплаща съответната сума, обясни Стратев.
Недоверие
"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. Вътев напомни, че заболяването се появи първо в Румъния и Гърция. "В Румъния евтаназираха над 300 хил. овце, болни от чума по дребните преживни животни. Смъртността е 2% по време на евтаназията. Не е вярно това, че ние трябва да чакаме на ден да мрат по 50-60 животни, за да разберем, че имаме чума", категоричен бе той. От разговор с ветеринари е разбрал, че е открито и много високо ниво на антитела. Това говори, че заразата е на повече от 14 дни.
Хората от сливенското село Крушаре обявиха, че няма да допуснат до стопанствата си ветеринарните власти да вземат проби за наличие на шарка по овцете и козите. По неофициална информация от днес ще започне тази дейност, след като в близкото село Желю войвода бе открито огнище на болестта и стадо 150 овце бе евтаназирано. Около огнището бе определена три километрова защитна зона и десет километрова надзорна зона, в която влизат осем населени места, сред които и село Крушаре.
"Не сме съгласни никой да докосва животните ни, защото те са здрави. Щом едно животно няма никакви симптоми значи е здраво. Няма никаква болест. Няма да допуснем да се вземе нито една капка кръв от нашите животни". Ако пуснем някой вътре може да пренесе зараза, знам ли?".
"Овцете са здрави - напълно. Не са излизали от месец, но попаднахме в този случай и мога да кажа, че не е трябвало да се пускат ветеринарите да взимат кръв. Аз не съм сигурен, че болестта няма да влезе при мен, затова не искам да ги пусна да вземат кръв", казава фермер пред БНТ.
Хората от Крушаре казаха, че никой не е идвал при тях и те не са уведомени за решенията на комисията и че те влизат в 10-километровата зона. Фермерите от Крушаре попитаха как така няма едно място, където властите са влезли, и резултатът от пробите да е отрицателен?
"Ние нямаме доверие, че когато те влезнат няма да ги набодат и да ги заразят с нещо. Или да ги изкарат фалшива проба".