Р еставрирахме Павликянската преправка на „История славянобългарска“ от XIX в., "Сборник от слова, стихотворения и диалози", "Псалтир с последование (Славейков Псалтир ) от края на XVI век, "Неофит Хилендарски – Бозвели", Музикални фонокарти, Номоканон - славянски ръкопис. Това се случи по програмата ни „Осинови книга“ през 2023-2024 година. В рамките й благодетели финансират спасяването на ценни издания.
Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ с нов директор!
Това каза пред „Телеграф“ новоназначеният до провеждане на конкурс директор на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ доц. Калина Иванова. „Това са редки и ценни издания, които се нуждаят от реставрация“, обясни тя. Доц. Иванова поясни, че тези дейности започват от 200 лева, а таван няма, защото всичко зависи от състоянието на книгата. „Най-вече се възстановяват кориците, самото книжно тяло, скъсани листи, изрязани части от страниците, но най-вече подвързията“, посочи директорът. Тя обясни, че в библиотеката фондът вече приближава 9 милиона книги.
Ръст
Доц. Иванова коментира, че в последните години наблюдава ръст в броя на четящите хора, които предпочитат да държат книга в ръка, а не електронно устройство. По думите й те четат всичко, което смятат за интересно и полезно. Заедно с тази положителна тенденция тя отчете и ръст на издадените читателски карти. „За 2024 техният брой е 29 686, или това е с 2950 повече от 2023 г. През изминалата година институцията е посетена от 186 393 души, което е с с 22 110 повече от 2023 г.”, посочи тя. Директорът уточни, че 309 965 книги са били четени на място, тъй като Националната библиотека не дава да се взимат за вкъщи. „Общият брой заети библиотечни документи заедно с електронните е 864 559, или с 92 171 повече от предходната година“, обобщи доц. Иванова.
ТИ ДА ВИДИШ: 2-годишно дете изби рибата по четене
Владимир Христовски