0

Д оговорки до последно - така се очертава ситуацията около формирането на кабинет.  ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН вече са уточнили всичко по споразумението, в това число и имената на министрите. За да мине съставът на МС през гласуване в парламента, те имат нужда от депутатите от „Демокрация, права и свободи“. Преговорите с тях продължиха и вчера.

В тази връзка Росен Желязков, който е кандидат за премиер, коментира: „Приемете, че нищо не е решено, защото всичко не е решено“. Според него спекулациите ще продължат, докато не се явят днес при президента, за да получат първия мандат. Още не се знае дали ще отидат с пълна папка с имена или не. „Това зависи от начина, по който ще приключат разговорите с АПС, от които ние търсим подкрепа“, уточни Желязков. 

Споразумение 

Дали ще се стигне до подписване на споразумението също зависи от това дали ще имат нужното мнозинство. Допълнително ще се реши ще внесат ли кабинет на малцинството, ако не дойде подкрепа от „Демокрация, права и свободи“. „Няма никакъв смисъл от това да влезем в парламентарната зала и да не получим необходимото доверие“, мотивира се Желязков. Той уточни, че преговорите са перманентни, провеждат се по график, с нужната интензивност и отговорност. Самите симпатизанти и активисти от лагера на Ахмед Доган са раздвоени дали трябва да се даде рамо на кабинета, а за това свидетелстват и споровете им в техните групи във Фейсбук.

На свой ред вчера Надежда Йорданова поясни, че разговори с ПП-ДБ не се водят и за тях темата са промените в Закона за съдебната власт. „Възраждане“ обаче гледа към третия мандат и очаква да го получи. „Не можем да подкрепим правителство, което не е с мандат на „Възраждане“, заяви Петър Петров. Според него дори и този МС да мине, кръгозорът му ще е кратък, което е видно от противоречията и антагонистични различия на участниците в него. 

Настоящият служебен вътрешен министър Атанас Илков потвърди, че не е получавал покана да остане и в редовния кабинет, но обеща да работи на пълни обороти до последния ден. 

Криза 

Политологът Димитър Ганев коментира пред NOVA, че дори да има кабинет, политическата криза в България няма да бъде решена. „В тази сложна конструкция 4-годишен мандат е малко вероятен. Най-вече защото този тип конструкция – три партии, които да излъчат свои представители, ми се струва по-слабият вариант от първия, който имахме с ПП-ДБ“, посочи той. Антропологът Харалан Александров смята, че ПП е загубила „ореола на носител на морала“. „Мъчително, но мнозинството се опитва да се състои. Конструкцията е паянтова, но това не значи, че е неустойчива. В плаващите пясъци, в които се намира целият свят, може да се окаже, че по-лека конструкция е по-надеждна - ще се огъва и ще се пука, но ще издържи“, заяви той пред Nova news. Според социолога Васил Тончев вероятността за кабинет е 90%. Пред БНР той коментира, че Доган никога не е давал подкрепа безвъзмездно.