0

Е вродепутатът Елена Йончева е в Йемен в опит да достигне до българите от кораба Galaxy Leader – капитанът Любомир Чанев и старши помощник-капитанът Данаил Веселинов. Двамата, заедно с екипажа на плавателния съд, са при хутите от 19 ноември 2023 г. Целта на Йончева е да стигне от Сана до пристанищния град Ходейда на Червено море, където е плавателният съд, пише самата тя във Facebook.

„Това е хуманитарна мисия, с логистичната подкрепа и на ООН, за да се видя с Любомир и Данаил и да разбера повече за ситуацията. От десет месеца техните семейства не са ги виждали и са изключително разтревожени. До този момент нито един европейски политик не е успял да се срещне с тях, както и с екипажа, в който са и трима граждани на ЕС (освен двамата българи, на кораба е и румънски гражданин). Срещата с българските моряци ще даде надежда на близките им, че те не са изоставени и процесът по освобождаването им е близо”, смята Йончева.

„Надявам се посещението ми да покаже ангажираността на българското общество към случая и да доведе до скорошното освобождаване на българите. Още веднъж искам да подчертая, че това е хуманитарна мисия”, отбелязва евродепутатът.

„Тук съм, защото вярвам, че когато има български граждани в опасност и ние можем да помогнем, трябва да го направим. За мен позицията на член на Европейския парламент е и това – възможност да се използват допълнителни инструменти, за да се помага на България. Мисията ми е хуманитарна, като български гражданин”, пише още Йончева.

Евродепутатът обясни, че в Йемен е била посрещната с изключително уважение. Там тя е провела среща с министъра на външните работи на Сана, както и с неговия заместник. В разговорите е изтъкнала, че България е признала Палестинската държава още през 1988 г. „Предадох на министъра на външните работи на Сана писмо от името на роднините на българските моряци с молба да се приберат при семействата си”, пише Йончева.

Тя подчертава, че мисията ѝ е в духа на резолюция 2451 на Съвета за сигурност на ООН за Йемен, която призовава всички страни в конфликта да позволяват и да улесняват безопасния бърз и безпрепятствен достъп за оказване на хуманитарна помощ.

Йончева отбелязва, че за изминалите десет месеца е поставяла неколкократно въпроса в различни формати в Брюксел. „Няколко пъти разговарях с върховния представител за външна политика на ЕС Жозеп Борел – в открити и закрити заседания на комисията по външна политика и в подкомисията по отбрана”, допълва тя.