Ф естивалът „Сурва“ в Перник в духовно отношение е вреден за българския народ. Това обяви пред „Телеграф“ йеромонах Йосиф, игумен на Жаблянския манастир „Св. Йоан Предтеча“.
Духовникът се солидаризира с някои богослови и клирици, които в последните дни коментират из социалните мрежи, че държавата уж се води православна, а се организират такива „сатанински сборища“.
Езичници
„В тия тежки и за народа, и за страната ни времена вместо хората да се обърнат към Христовата вяра, те се обръщат към Дявола и езическите празници, които Църквата е заклеймила като бесовски“, мотивира се отец Йосиф. А на въпроса, че тази традиция е стара и се предава от поколение на поколение, представителят на черното духовенство контрира: „Аз по образование съм историк и съм учил българска етнология. Да, тази традиция я има на някои места, но съвсем не е толкова разпространена в цяла България, както се изкарва. Да не говорим и че не е толкова стара. В последно време стана модерна“.
Домът на Бога
Духовникът съжали, че храмовете, където е истинският дом на Бога, стоят празни както през седмицата, така и в почивните дни. На фона на това на 31-вия международен фестивал на маскарадните игри, провеждащ се в миньорския град, идват млади и стари, пременени в животински кожи и дяволски маски. Едни се правят на сурвакари и кукери, други на кукове или старци, а трети ходят като бабугери, джамалари или камилари.
„От всяко село, от всеки град има поне по една група, ако не и по повече. Което е тъжно. Когато се облечеш като зъл дух и се уподобиш на него, дали го гониш или обратно – викаш го“, даде храна за размисъл отецът. Добави, че сам Господ Исус Христос е казал, че тези демонични същества се гонят само с пост и молитва.
Апостоли
„Нашата земя е християнска от времето на първите апостоли, т.е. от 2000 г. Тук са проповядвали апостол Андрей Първозвани, апостол Павел, апостол Ерм, апостол Амплий. Всъщност по времето, когато се води, че сме езичници, всъщност има данни за църковни общини и храмове отсам и оттатък Дунава“, припомни йеромонахът. А по повод доводите , че подобни фестивали наливат пари в местната икономика, в случая община Перник, клирикът припомни Евангелието: „Господ какво е казал на онзи младеж, който е искал да получи спасение: ''Раздай всичко на бедните и тръгни след мене''. А не му е казал – развивай си наследството и прави още пари.“
Аязмото лекува очи и кожа
Йеромонах Йосиф от 4 години е и.д. Игумен. Той сам обгрижва живописния манастир в Конявската планина, намираща се на 2 км над село Жабляно. Монахът информира, че всеки, който иска да посети обителта или да помогне с нещо, е добре дошъл. Сподели, че пътят е в окаяно състояние, заради което понякога слиза с колата си и качва миряни. А мнозина от тях идват, привлечени и от аязмото, което помага за очни и кожни проблеми.
Любомир Старидолски