Б ългарското образование е светско и ще остане такова, както е във всички други европейски страни. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, предаде БГНЕС.

„ТРЕНД“: 58% от българите подкрепят въвеждането на религия в училищата

Просветният министър, заедно с патриарх Даниил и представители на другите вероизповедания, взе участие в открита дискусия за въвеждането на предмета "Религия и добродетели" в българските училища.

БГНЕС

Началният учител Стефка Стоянова-Ангелова пред "Телеграф": Обучението по добродетели трябва да започне от грижата

“Същевременно ние трябва да дадем на децата си знания и умения, с които да опознаят собственото си минало и идентичност и да развият критериите си за добро и зло. Ние не предлагаме задължителен час по религия. Това ще бъде много повече час по етично възпитание, час по възпитание в добро”, подчерта министър Вълчев.

Той заяви, че, ако предложението се приеме от парламента, трябва да се разработи програма с фокус върху формирането на ценности и добродетели. Тази програма трябва да съчетае философското, хуманистичното, културното, етичното възпитание със знанията за религиите.

БГНЕС

"Недогматична програма, базираща се на плуралистичен подход. Подобно на програмите в Норвегия, Дания, Словакия, Германия и редица други европейски страни”, обясни образователният министър.

Той посочи, че в тази програма ще има и религия, но ние и сега имаме елементи на религия в програмата, защото европейската култура и цивилизация са продукт на християнското наследство.

“Децата ни извличат поуки от Зевс и старогръцките митове, защо да не могат да го направят за Иисус и чрез библейските разкази? Всеки родител ще има право да избере дали детето му да учи по програма с или без конфесионално образование”, подчерта министър Вълчев.

Той отчете като грешка, че не е представена подробна концепция за предмета. До 8 май ще бъде публикувана концепцията на алтернативната програма, което ще даде повече яснота, обеща министърът.

Патриарх Даниил: Време е да се въведе религиозно образование в училищата в България

„Време е българската държава да върне религиозното образование в училищата“, заяви Негово светейшество българският патриарх и софийски митрополит Даниил, предаде БГНЕС.

Водачът на БПЦ взе участие в обществена дискусия за въвеждането на предмета религия и добродетели в българските училища. На нея присъства министърът на образованието Красимир Вълчев, представители на различни вероизповедания, общественици и политици.

Патриарх Даниил припомни, че през цялото си съществуване - от покръстването до днес, Българската православна църква е била важна опора за духовното развитие на българския народ, а в редица периоди, в които не е съществувала българска държава е била и основният фактор за разпространението на просветата сред нашия народ.

„БПЦ през всички епохи е била надежден ориентир и стожер за българската народност. Тя има съществен принос за опазване на духовността и държавността. Винаги е била държавотворен фактор“, каза патриархът.

Патриарх Даниил обърна внимание на това, че в съседните държави се изучава предмета „Православие“ и там са постигнати много добри резултати. Като конкретен пример той даде Гърция, където този предмет се изучава вече 200 години без прекъсване от създаването на съвременната гръцка държава през 1830 г. 

Според патриарх Даниил предметът „Православие“ би спомогнал за по-доброто разбиране на събития и процеси от други области на науката и образованието.

„Целта е да се преподават знания, а не да се инодктринира религия. Въвеждането на предмета „Православие“ ще запълни дефицити в познанието на децата“, обясни патриархът.