0

П овече от 10 тона храни бяха натоварени вчера на борда на военния научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ във Варна, който потегля на първа мисия към Антарктида на 27 декември.

Подготвяме се за уникално плаване, което ще е първо в морската история на България, заяви специално за „Телеграф“ ръководителят на нашите полярни изследвания проф. Христо Пимпирев.

Хранителните стоки са дарени от голямата търговска верига „Кауфланд“. Те включват 6 палета с продукти от всички основни хранителни категории - месо, колбаси, млечни и хлебни изделия, брашно, захар, олио и консервирани храни.

Товар

На борда на кораба вчера са качени също нова пречиствателна инсталация за отпадни води, която ще замени съществуващата на българската база на остров Ливингстън на Ледения континент. Към Антарктида ще отпътува и специална машина за компостиране, както и инсиниратор за изгаряне на твърди отпадъци, каза още проф. Пимпирев.

31-вата българска антарктическа експедиция е вече факт. На Ливинстън работят първите 10 души, които изпълняват своята научна програма. В началото на януари част от нашите ще се върнат обратно в България, на тяхно място ще застъпи нов екип. Корабът „Св. св. Кирил и Методий“ с военни моряци на борда ще акостира най-напред в испанското пристанище Картахена, там ще презареди гориво и ще отплава по дългия маршрут през Атлантическия океан до Буенос Айрес в Аржентина. Очаква се някъде около 7 февруари в пристанището Мар дел плата на борда да се качат още участници в експедицията, след което да отплават към Южния океан и да стигнат до нашата база на остров Ливингстън.

Екипаж

Капитанът на кораба кап. II ранг Николай Данаилов заяви, че екипажът е от 26 души, сред които трима курсанти от Висшето военноморско училище (ВВМУ) във Варна. Очаква се плаването да продължи четири месеца, като 40 дни ще отнеме достигането до остров Ливингстън. На борда ще има лекар от Военномедицинската академия, заредени са и достатъчно медикаменти. След отплаването на 27 декември се очаква корабът да посрещне Нова година в Средиземно море. Тържеството най-вероятно ще мине без чаша вино, тъй като плавателният съд е военен и на борда е недопустимо да се пие алкохол.

За ремонта на кораба бяха изразходени около 4,5 милиона лева, каза началникът на Висшето военноморско училище флотилен адмирал проф. Боян Медникаров. Той отбеляза, че проблем при подготовката на експедицията е създал скокът в цените на горивата. Беше осигурено допълнително финансиране, обясни Медникаров. За гориво ще бъдат похарчени около три милиона лева.

Съпруг на царица командва кораба

Христо Христов

Съпруг на някогашна Царица Роза е капитан на първия български  военен научноизследователски кораб „Свети свети Кирил и Методий“, който на 27 декември ще отплава от Варна за Антарктида. Капитан далечно плаване II ранг Николай Данаилов, който командва 26-членния екипаж в първата мисия до Шестия континент, е съпруг на  казанлъчанката Радка Данаилова - с моминска фамилия Тояганова, която е носителка на короната на Царица Роза през 1997 г. и е първата казанлъшка красавица, която има привилегията да посети Япония през следващата 1998-а, когато е сключен и договорът за разменени гостувания с представили на побратимения град Фукуяма.

Наскоро някогашната царица посети Казанлък, за да вземе участие в откриването на традиционния вече за Града на розите фотографски салон със свой кадър. В личния си профил тя е публикувала прекрасни снимки, включително и от посрещането на кораба на пристанището неотдавна.