0

С кодово име "Пепелянка" -така представиха официално новия български F-16, инфоримра БНТ.

"Пепелянка" - това е кодовото име на първия многоцелеви изтребител F-16 Block 70, който беше представен в неделя, 13 април, в Авиобаза "Граф Игнатиево".

Съвременният боен самолет поставя началото на нов етап от развитието на българските военновъздушни сили.

Церемонията, с която беше отбелязано събитието събра военнослужещи, висши военни от командването на НАТО в Европа, премиерът Росен Желязков и представители на правителството.

Първият многоцелеви изтребител за българсксите ВВС с номер 301 беше представен на официална церемония в един от хангарите, където ще се извършва неговото обслужване, поддръжка и експлоатация.

Ф-16 блок 70 е самолетът, с който родните ВВС навлизат в нов исторически етап, защото изтребителят може да изпълнява широк спектър от задачи – той е съвместим с всички системи на НАТО за отбрана и военен отговор на заплахи по суша, въздух и море. И не на последно място – непрекъснато се модернизира.

От днес трета авиобаза "Граф Игнатиево" вече е дом и за един от най-съвременните бойни самолети.

генерал – майор Николай Русев – командир на ВВС: Сега ние получаваме една нова платформа, която е много по-сериозна по отношение на авионика и възможности отколкото това , с което разполагаме в момента.

F-16 Block 70 ще бъде и най-мощният авиационен оръжеен комплекс на югоизточния фланг на НАТО, докато Гърция и Румъния не получат F -35 – посочи военният министър Атанас Запрянов. По думите му новият самолет променя реално и категорично способностите на страната ни за отбрана в обстановка с нестихващи военни действия. Но още много предстои.

Атанас Запрянов – министър на отбраната: Ситуацията е такава, че конвенционалната война се върна в Европа, следователно нуждаем се от комплексни способности. Само един самолет или една ескадрила не може да удовлетвори нашите задължения съгласно Конституцията да гарантираме териториалната цялост и националната сигурност.

Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов също подчерта, че приоритет е готовността за приемането на всички самолети от първия договор с американското правителство, който беше сключен през 2019 година и по който България плати авансово 2 млрд и 200 млн лева за 8 изтребителя.

Самолетът, доставен за българските Военновъздушни сили (ВВС) от „Локхийд Мартин“, е учебно-боен (двуместен) самолет. Той напусна производствената база на 31 март. Пребазирането му в България беше осъществено на два етапа – с полет от Грийнвил, Южна Каролина, над Атлантическия океан до Испания, в група с два самолета за Военновъздушните сили на Словакия, и с полет от Испания до България, допълва NOVA.

Експлоатацията на самолета ще започне след неговото техническо и летателно приемане от ВВС на България.

За обучението на българския инженерно-технически състав в САЩ ще продължи да се използва F-16 Block 70, който е едноместен. Този самолет и останалите шест F-16 Block 70, които „Локхийд Мартин“ произвежда за българските ВВС по първия договор, ще бъдат пребазирани поетапно в нашата страна до края на 2025 г., съобщиха от Министерството на отбраната.

Военновъздушните ни сили ще разполагат с една ескадрила F-16 Block 70 до края на 2027 г., когато в страната ще бъдат доставени още осем самолета по втория договор с „Локхийд Мартин“.