0

П олярниците ни минават през най-бурните води на Земята, за да достигнат до българското селище на Антарктида. Те пътуват с българския научноизследователски кораб 421 – „Св. св. Кирил и Методий“, и преминават през пролива Дрейк - едно от най-опасните места за корабоплаване на земята.

Опасно

„Вълнението е 4-5 бала, височината на вълните е 3-4 метра, но направлението е щадящо за плавателния съд и условията са добри. Очаква се днес в 15 часа българско време той да акостира пред българската база на остров Ливингстън“, съобщиха пред БНР от екипажа на кораба.

На борда се намират българските и международните учени, които ще работят по научни проекти в района на Южните Шетландски острови. Сред пасажерите са и логистици, осигуряващи научната дейност; както и строители, на които е възложена задачата да завършат новата научна лаборатория. За първи път към Антарктика се отправят учени от Обединените арабски емирства, Черна гора и Република Гърция  именно чрез българския военен кораб, съобщават от Висшето военноморско училище.

Празник

Българските учени ще посрещнат Нова година на Ледения континент. „Понякога сме посрещали Новата година и четири пъти, зависи какви чужденци има при нас. Два пъти се посреща задължително – първо отбелязваме българската,  която е с 5 часа разлика, а после и втората Нова година, която вече е антарктическата. Тя е също задължителна, но и ако има чужденци, я посрещаме няколко пъти“, обясни ръководителят на българската полярна експедиция проф. Христо Пимпирев. „Имали сме и монголци, както и сме я посрещали примерно следобед в 14 часа. Имали сме и колеги от Австралия. Всеки, който идва при нас, носи нещо характерно от страната си, с което отбелязваме празника“, сподели още професор Пимпирев.