Г арнизонната служба отпада за българските военни. Това предвижда публикуваният нов проект за Устава за войсковата служба във въоръжените сили, който е предложен за обществено обсъждане в рамките на 30 дни от 16 януари.
България купува противотанкови ракети за 114 милиона долара
Главата „Гарнизонна служба“ отпада поради факта, че границите на гарнизоните не съответстват на административното деление на страната.
Деление
В мотивите за това се отбелязва още, че административно-териториалното деление на територията на страната става със закон. В Закона за административно-териториалното устройство на Република България са определени териториалните единици и в обхвата им не се включва понятието „гарнизон“.
Иначе според чл. 533 от все още действащия от 2008 г. устав гарнизонната служба е част от войсковата служба, която се изпълнява извън военните формирования и обекти в границите на гарнизона. Тя осигурява спазването на военната дисциплина, правилното използване на войсковите автомобили, необходимите условия за всекидневния живот в гарнизона, подготовката и провеждането на мероприятия с участието на войски, както и охраната и отбраната на обекти с гарнизонно значение.
ЗАДЪЛЖИТЕЛНА КАЗАРМА: Принцеси под пагон!
Военните обаче ще продължат да са длъжни да уведомяват своите командири, когато ще напускат областта, в която се намира тяхното формирование.
Помощ
От устава отпада и главата „Привличане на военните формирования за оказване на помощ на населението при спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи“ поради това, че тези дейности на военнослужещите подробно са регламентирани с министерски заповеди, издавани в изпълнение на специалния Закон за защита при бедствия.
В проекта е направена преоценка на уредбата на войсковата служба, отношенията между военнослужещите, изпълнението на задълженията на постовите и др., като при оформянето ѝ е търсен ефикасен подход с цел създаването на единна и стройна уредба.
ТАЙНАТА ПАДНА: Мистериозните дронове, летящи над САЩ, ще се използват за война!
Засегнат е и въпросът със статута на бойното знаме, като е направена по-подробна и коректна регламентация на освещаването и правото за придобиване на такова от военните формирования, а така също и редът за съхранение, ремонт и сдаване. Създаден е ред за получаване, съхранение и използване на представителните знамена от щабовете и военните формирования от въоръжените сили.
В проекта на устава се засягат и въпросите, свързани с противодействие на безпилотни летателни системи/апарати (дронове) - въпрос, който напоследък придобива все по-широка популярност както в обществеността, така и в действията на въоръжените сили.
Людмил Христов