0

Н ай-студено ще бъде в неделя, понеделник и вторник сутринта, когато минималните температури ще бъдат от порядъка на -2 до -7 по високите полета до минус 10 –минус 12 градуса. Максималните температури в неделя и понеделник ще варират от 0 до 5 градуса. В неделя отново в Софийско и Лудогорието е възможно температурата да остане под нулата и да имаме леден ден. Това прогнозира пред „Телеграф“ климатологът Симеон Матев. Той обясни, че студът ще ни бъде донесен от фронт на циклон, идващ от скандинавския полуостров. Той ще прочисти въздуха и ще разруши инверсията. „Той ще навлезе в нашата страна най-напред от северозапад, после от североизток. На много места ще превали дъжд, по високите полета включително и Софийско, Предбалкана и Лудогорието той ще премине в сняг и ще се образува снежна покривка, но тя няма да е повече от 5-8 см“, коментира Матев и добави, че от вторник ще има ново затопляне.  

Ледени дни

Матев обясни, че първите ледени дни за новата година са били на 1 и 2 януари, когато максималната температура в София е била под нулата. От 1 декември до момента мразовити дни освен в София е имало два дни и във високите места на Лудогорието – Разградско. Въпреки това зимата протича доста вяло  – с два ледени дни в София и в Разград. Климатологът обясни, че географското положение на София я отличава от останалите градове в страната.

„Разликата е в това, че столицата е разположена в котловина и това обуславя задържане на инверсии, т.е. в котловината през повечето дни остава по-студено, отколкото е по околните планини, и това е така от около 20 дни“, коментира той и добави, че до момента дните със сняг са по-малко от нормалните и най-големият рекорд беше едва 7 см. „В Габрово, Трявна и в Пернишко снежната покривка достигна 30-40 см, а по високите части на планините реалната покривка между 80 и 150 см“, посочи климатологът. Той коментира още, че в дните с инверсия атмосферният въздух е значително мръсен и добави, че мъглите задържат мръсотиите, но в сравнение с 70-те, 80-те и 90-те години дните с мъгли днес са намалели от 50-60 на 15 за година.  

Зима

Климатологът обясни, че след застудяване идва веднага затопляне и до момента така върви тази зима и това ще се запази като модел до 20 януари. „Тази не е по-топла от миналогодишната, която беше най-топлата, измерена до момента“, посочи той. По думите му декември е бил с около два градуса по-топъл от нормата, като януари също върви в тази посока. „Миналата година декември беше с около 3 градуса над нормата, а януари с градус и половина, но февруари беше месецът, който направи аномалията много голяма – той беше с около 5 градуса над нормата и това изкара миналата зима да е много топла“, каза специалистът.