Ж ителите на столичния кв. „Модерно предградие“ излизат от 10 ч. в неделя на протест с искане патриарх Даниил да върне в храм „Свети Мина“ отец Серафим Петров.

СКАНДАЛ В ЦЪРКВАТА! Отец Серафим Петров пред "Телеграф": Църковен ревизор ми поиска 25 000 лв. подкуп!

Баща

„25 години служеше тук, венчал ни е, кръщавал е децата ни, съветвал ни е в трудни моменти. Направи много и за храма – въздигна го, благоустрои го, изгради кооперация на църковен имот за десетки бедни семейства. Водеше ни на поклонения, организираше помощи за нуждаещи се. През 2016 г. по негова инициатива дойдоха мощи на свети Мина“, разказа пред „Телеграф“ мирянката Ива Владимирова. Жената информира, че вече е тръгнала подписка в защита на отеца. Към момента в нея са се подписали над 110 столичани от квартала. Оттам казват, че когато попът им е премахнат от поста предстоятел, са замълчали, но да им го отнемат и като всеотдаен духовник не са съгласни.

Обяснение

Енориашите още търсят обяснение какви интереси толкова е нарушил отецът, че да бъде изгонен със заповед на патриарх Даниил, който е и Софийски митрополит. Всички подозират, че някой умишлено заблуждава архиерея, тъй като атаката срещу протойерея е започнала още по времето на покойния патриарх Неофит.

„Искаме си отец Серафим. Има канон от времето на Възраждането, който казва, че енориашите щом си искат попа, трябва да бъде върнат. Защо преди седмица го изпратиха да служи чак в село Росоман, Божурище“, ядосваше се възрастен мъж, който се представи като дядо Борис.

Афера

Случаят разтресе Софийската митрополия, но и цялата Българска православна църква, тъй като покрай него изплуваха съмнения за сериозна корупция с имотите на църквата. Както вчера „Телеграф“ разкри, протойерей Серафим е бил подложен на гонения след негов сигнал за корупция - искан му е подкуп в размер на 25 000 лева от ревизори на служба в Софийската митрополия. Свещеникът твърди, че след като не е платил сумата, е последвала наказателната акция - преди година е махнат като предстоятел на храм „Св. Мина“, а преди дни и като свещеник. Уж го викнали за нещо друго в митрополията, а му дали назначение за с. Росоман. Според информацията някой пуснал донос, че се е държал лошо с миряните, което самите те отричат да се е случило.

Гонения

От разкритията на отец Серафим стана ясно още, че неговият бивш храм е трети по приходи в столицата с бюджет от 200 000 лева. Към него инициативният свещеник изградил кооперация с апартаменти, отдава 6 магазина под наем, има и паркинги. Доста скандално е, че по аналогичен начин и други духовници са пострадали през годините. Общото било, че управлявали богати храмове, но след ревизия ненадейно са сменени от по-млади клирици без опит и висше образование. Един от пострадалите е отец Венци Тонов, бившият игумен на Осеновлашкия манастир (Седемте престола). На него според неофициалната информация от митрополията първо уж установили потенциални липси в размер на 3 000 000 лв., а след това са му поискали подкуп в размер на 300 000 лева, че да си затворят очите. Свещеникът обаче не се е жалвал никъде и в момента е натирен да служи в кв. „Люлин“. Със свещеника на горублянския храм „Св. Георги“ отец Петър Петров обаче схемаджиите от БПЦ ударили на камък. Местните хора скочили в негова защита и го върнали. През 2009 г. той разкри, че зад атаката стои църковен имот от 6 декара до „Цариградско шосе“, към който имало големи апетити.

„Така действат, първо ти пращат ревизия, която уж установява потенциални липси - което е абсурдна формулировка. После започват да те рекетират. На мен ми установиха липси за 230 хил. лв. и ми пратиха SMS да съм дал „25 000...“, проговори един от пострадалите свещеници отец Серафим Петров. Той не казва, че е безгрешен, но съвсем не е престъпник.

Заявка

Скоро след идването си на власт новият патриарх Даниил поиска ревизия на църковните имоти в Софийската митрополия, която е под негова опека. Докъде е стигнала проверката и до днес остава загадка. Сред бялото духовенство обаче тече дискусия дали имотите трябва да се използват за печалба, или чрез тях трябва да се помага на нуждаещи се хора. Според твърденията на изгонения отец Серафим той е отдавал апартаменти под наем на занижени цени на незрящи и болни от рак хора от квартал „Модерно предградие“, заради което е получил укори от новия финансов отдел. 

На негово място вече е назначен отец Петър Славов, който е преместен от храм „Света Неделя”. Хората от квартала обаче очакват отец Серафим да бъде върнат.