Н амек за искан подкуп от 25 хиляди лева е получил с есемес отец Серафим Петров от главния ревизор на Софийска митрополия. След като не е откликнал, постепенно е отстранен първо като предстоятел на столичния храм „Свети Мина“, а от седмица е натирен да служи в село Росоман, община Божурище. В момента в енорията ври и кипи и се събира подписка за неговото връщане.

Доказателства

„Аз нямам доказателства, че са ми поискани пари. Но когато главният ревизор Д. Н. след серия проверки и в процеса на ревизия ти изпрати есемес със съдържание „25 000...“, това надали са километрите на колата му. Публична тайна е за какво иде реч“, коментира духовникът. Описа, че по аналогичен начин бил махнат и бившият игумен на манастира „Седемте престола“, на когото при уж установени липси от 3 милиона лева са му поискали 300 хиляди лв. рушвет. „Наскоро го видях и ми каза, че даже с малко съм се разминал“, разказа потресаващи неща отец Серафим.

Проверка

Скоро след есемеса той отишъл в митрополията с плик с доста по-малка сума, за да провери дали пък не се е заблудил. В присъствието на свидетел предал парите, за да види дали ще му бъдат върнати, но това не се случило. „Споделих устно с новата шефка на финансовия отдел за подкупа. Уж бяха много възмутени, но в крайна сметка тези хора си останаха на служба, а мен ме пратиха на село“, описа патилата си отец Серафим. Писал и 20 писма до новия патриарх Даниил, искал среща, но той не откликнал. Петров подозира, че митрополитът е бил заблуден от същите тези хора, идващи от Русе и действащи още от времето на неговия предшественик Неофит.

А на въпрос – с какво бившия му храм в кв. „Модерно предградие“ е толкова апетитен, духовникът отговори: „Преди 25 години черквата имаше месечен бюджет от 10 хиляди лева, които не стигаха дори за заплатите на клисарките. Построихме кооперация на църковния имот. Сега има 15 апартамента и 6 магазина, от чийто наeм формираме бюджет от 200 хил. лв. Така станахме третият храм по богатство в столицата. Казаха ми обаче метафорично, че който си има брада, трябва да си купи гребен. И аз понеже не си го купих – и това се случи“, ядосва се отецът.

Липси

Всичко започнало преди около три години, когато го налазили ревизорите от митрополията. В неговия случай излезли с акт за хипотетични липси за 230 хиляди лева, т.е. отчето можел да събере повече приходи, но не го е сторил. Един от греховете му бил, че не взимал голям наем от апартаментите. „Аз съм настанил там болни и слаби хора от енорията – кой с левкемия, кой с шизофрения, кой от Съюза на слепите. Нали Христовата църква е преди всичко хуманна институция, а не пазарна организация. И защо съм им взимал 400-500 лева, а не 1000 лв. Е, след като ме махнаха, и 600 не мога да съберат“, описа ситуацията с църковните имоти духовникът. По думите му през юли миналата година първо го отстранили като предстоятел на храма, но казва, че се примирил. Чашата преляла, когато преди дни го натирили и като свещеник в черквата след 25 лета служба. Това станало с нареждане на патриарх Даниил.

„Предложиха ми от ГДБОП да дам подкупа и да ги хванат, но не пожелах да опетнявам името на Църквата и новия патриарх. За жалост безобразията ги вършат цивилни (мирски) хора, но „овациите“ ги обира именно той“, заключи свещеникът.

Писмо

„Телеграф“ се опита да се свърже вчера със Софийска митрополия. На въпрос – има ли при тях сигнал за искан подкуп от страна на църковен ревизор, секретарят д-р Андрей Касабов обясни, че няма право да коментира. И все пак добави, че „всеки може да си твърди каквото си иска“. Посъветва ни да напишем писмо до патриарха и ако той прецени, ще отговори.

Бивш служител на митрополията сподели неофициално, че самият отец Серафим съвсем не е свещеник за пример, защото имал някои простъпки. От друга страна обаче, в митрополията, а и в БПЦ наистина е имало доста корупционни практики, които новият патриарх Даниил прави всичко възможно да пресече.