"Тази седмица, в неделя, искаме дебат по вота на недоверие, гласуване искаме в понеделник". Това заяви пред журналисти в кулоарите на Народното събрание председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова.
Тя обясни, че настояват по възможно най-бързия начин да се обсъди вотът и да се пристъпи към гласуването му. Според правилника на Народното събрание гласуването на проекта за решение се провежда не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията. Вчера 59 депутати от ГЕРБ-СДС внесоха вот на недоверие към правителството с премиер Кирил Петков.
По думите на Атанасова от "управляващата тройна коалиция" поставят условия за деня на разисквания по вота на недоверие. "Не можели в неделя, не можели в понеделник, не можели във вторник, ама защо в почивен ден ще се обсъждат такива неща...", допълни тя.
Във връзката с избора на нов председател на Народното събрание председателят на ПГ ГЕРБ-СДС каза, че няма съгласие между парламентарните групи кога да се състои. "Единствено има съгласие, че следва да се проведе по процедурни правила. Аз съм изготвила такива процедурни правила, ще ги внеса в деловодството", посочи още Атанасова.
Малко по-късно ГЕРБ-СДС настоя и в планарна зала за извънредно заседание на парламента в неделя за провеждане на дебатите по вота на недоверие и приемане на процедурни правила за избор на нов председател на парламента. Искането им предизвика напрежение в пленарна зала. До сблъсъци този път не се стигна, но депутатите от управляващата коалиция скандираха "мафия".
Предложението направи председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова. Председателстващият заседанието Кристиан Вигенин отказа да го подложи на гласуване. Той настоя, че според правилника на парламента следва проектът на решение да бъде внесен в деловодството на Народното събрание и едва тогава да бъде подложен на гласуване и предложи да продължат дебатите на първо четене с актуализацията на бюджета.
Вигенин заяви, че малко го изненадват с този проект и прочете текстове от правилника. Той посочи, че процедурни са въпросите, с които се възразява срещу конкретно нарушаване на реда за провеждане на заседанията и които съдържат предложения за изменения и допълнение на предложения дневен ред, включително тези за прекратяване на заседанието, отлагане на заседанието, прекратяване на разискванията, отлагане на разискванията, отлагане на гласуването.
Вашето предложение не влиза в нито една от тези хипотези, така че няма как да го подложа на гласуване, каза Вигенин. "Решението трябва да бъде внесено в деловодството на Народното събрание и евентуално да бъде разгледано на утрешното заседание по предложение на председателя на Народното събрание. Това е моето разбиране за спазване на правилника", настоя Вигенин.
Йордан Цонев от ПГ на ДПС цитира други разпоредби от правилника за провеждане на извънредно заседание и настоя предложението да бъде разгледано. Председателят на ПГ на ДПС Мустафа Карадайъ отбеляза, че има променено мнозинство в Народното събрание. Днес управляващите нямат мнозинство в Народното събрание. Днес управляващите имат комуникационни проблеми вътре в коалицията. Няма нужда всеки ден да гласуваме оставки на председатели на Народното събрание - докато някой разбере, че в политиката има логичен и нормален ход на процесите, добави той.
"Ние преди малко гласувахме оставката на г-н Минчев за това, че той спази правилника на практика. Аз не възразявам да отстраните и мен. Това, че днес има ново мнозинство - не означава, че Народното събрание трябва да бъде превърнато в конвент, в който едно ново мнозинство да гази правилника и правилата", отговори Вигинин. Последваха скандирания: "мафия".
Не виждам причина дебатите по вота на недоверие да бъдат в неделя и да се бърза с тази точка. Това каза пред журналисти в парламента изпълняващият длъжността председател на Народното събрание (НС) Мирослав Иванов (“Продължаваме Промяната“) след края на днешния пленарен ден във връзка с искането на ГЕРБ.
Следвам нормалния ход на събитията, имаме си дневен ред за тази седмица, не виждам причина да насрочвам заседанието в неделя, а другата седмица, съобразно правилата, тази точка ще влезе в дневния ред, обясни Иванов.
На въпрос дали управляващите ще успеят да съберат достатъчно подкрепа за кабинета, отговори, че това ще зависи много от „моралния компас“ на отделните народни представители. Аз продължавам да вярвам, че въпреки че днес ясно се видя, че има ново мнозинство, в тези няколко дни все пак да има депутати, които ще преосмислят позицията си, ще си спомнят кой ги е избрал, с каква цел и защо са в НС, ще успеят да надскочат страха си, заяви Мирослав Иванов. Днес той видял много страх у голяма част от народните представители от „Има такъв народ“. Надявам се вотът на недоверие да не мине, добави той.
Процедурата по избор на нов председател на НС на мястото на предсрочно отстранения днес Никола Минчев също щяла да бъде идната седмица. Вероятно точката ще бъде включена в дневния ред на редовните пленарни заседания. Днес по темата имаше два председателски съвета в парламента, но не се стигна до решение.
Аз подкрепям Никола Минчев за председател на парламента, отговори той на въпрос дали ще подкрепи евентуална кандидатура на Ива Митева от „Има такъв народ“ за поста.
Досегашният председател на НС Никола Минчев днес бе отстранен със 125 гласа "за". "Против" освобождаването му бяха 113 депутати от „Продължаваме Промяната“, „БСП за България“, „Демократична България“ и петима независими. Един народен представител от „Продължаваме Промяната“ се въздържа.
Искането за предсрочното му освобождаване бе внесено то „Има такъв народ“, ГЕРБ-СДС, ДПС и „Възраждане“.