0

О ткритието на хилядолетието обявиха археолозите. Учените се натъкнаха на гроба на първообраза на Дядо Коледа - свети Никола.

Откритието е направено в Турция, на чиято територия днес се намира лобното място на светеца. Археолозите са безкрайно щастливи, като очакват само още един детайл, за да са 100% сигурни, че това е саркофагът на св.Никола. Те оценяват находката като "откритието на хилядолетието".

Археологическите проучвания в турския град Демре продължават повече от година - първите съмнения чий е саркофагът са от 2023 година.

Сега те излизат сензационната вест, че намереният варовиков саркофаг се смята за последното място за почивка на раннохристиянския епископ Свети Никола.

Саркофагът, дълъг около два метра, е заровен на дълбочина 1,5 метра и има повдигнат капак със скосени страни, което е в съответствие с погребалните обичаи в региона.

Това откритие, което е направено в пристройката на църквата " Св. Николай" , построена през 7 век, е част от по-широк археологически проект, пише Zena.

От 1989 г. църквата привлича голямо внимание от страна на археолозите, които сега смятат, че саркофагът може да бъде ключът към разгадаването на мистерията за местоположението на гроба на великия светец.

Надписът разрешава мистерията

Професор Ебру Фатма Фъндък, която ръководи проекта "Наследство за бъдещето", стартиран от турското министерство на културата и туризма, посочва, че надписът върху ковчега е ключова цел на изследването, защото може да изясни самоличността на лице в саркофага и да посочи времето, от което произхожда.

„Най-голямата ни надежда е да открием надпис върху саркофага, който да ни помогне да изясним със сигурност кой е бил погребан там“, каза Фъндък.

Въпреки че местоположението на гробницата на Свети Николай се спекулира отдавна, откриването на този саркофаг предлага нова надежда за разрешаването на един тревожен исторически въпрос.

Починал 343 г. от н.е, мощите пренесени в Бари

Мощите на Свети Никола, починал през 343 г., са пренесени и съхранявани в базиликата "Свети Никола" в Бари през 1087 г., а по време на Първия кръстоносен поход части от тялото на светеца са откраднати от моряци и отнесени във Венеция.

Последните проучвания на кости от множество обекти показват, че те принадлежат на един и същи човек, но въпросът дали това е Свети Никола, все още е въпрос на дебат сред изследователите.

Свети Никола - Дядо Коледа

Свети Николай Чудотворец или свети Никола е източноримски духовник, архиепископ на град Мира в областта Ликия, Мала Азия. Известен като противник на езичеството и арианството. В иконографията на Източноправославната църква често се изобразява редом с Иисус Христос и Дева Мария.

През целия си живот Никола помага на страдащите, защитава невинните и укрепва слабите със словото на истината и вярата.

След смъртта си е почитан като светец и покровител на бедните, децата, моряците, рибарите, пътешествениците, търговците, банкерите, затворниците, покаялите се крадци, пивоварите, бъчварите, фармацевтите (в по-стари времена – билкарите, знахарите и изцелителите), погрешно обвинените (особено ако са застрашени от тежко наказание), и на стрелците с лък.

Свети Никола е единственият светец, комуто се приписва, че притежава силата да възкресява посредством молитвата си.

С него са свързани празниците Летен Никулден, Никулден (още Зимен Никулден), Коледа (като първообраз на Дядо Коледа), и Нова година (като първообраз на Дядо Мраз).