В селената може да се върти, но изключително бавно.
Това показва ново проучване.
Откритието е на изследователски екип от Института по астрономия към Хавайския университет и е публикувано в изданието Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Проучването може да помогне за разрешаването на една от най-големите загадки на астрономията, твърдят учените.
"Ако перифразираме гръцкия философ Хераклит от Ефес, който е известен с думите си Panta Rhei - всичко тече, то ние си помислихме, че може би Panta Kykloutai - всичко се върти", казва Ищван Сапуди от изследователския екип.
Екипът на Сапуди разработва математически модел на Вселената, следвайки установените правила. Учените обаче добавят и възможност за леко въртене. Тази малка промяна води до голяма разлика.
"За наша изненада открихме, че моделът с ротация разрешава парадокса, като не противоречи на настоящите астрономически измервания. Дори е съвместим с други модели, които предполагат въртене. Следователно може би всичко наистина се върти. Или Panta Kykloutai", отбелязва още Сапуди.
Според проучването Вселената може да се завърта веднъж на 500 милиарда години - твърде бавно, за да се открие лесно, но достатъчно, за да повлияе на начина, по който пространството се разширява с течение на времето.
Източник: БТА