0

Ц ената на един мандат в Народното събрание излиза 9331 гласа. Справка на „Телеграф“ на сайта на ЦИК, където са публикувани резултатите от парламентарния вот, показа, че броят на действителните гласове, подадени за всички формации, са малко над 2,519 млн. Това означава, че за да преминат прага от 4%, е било нужно да съберат малко над 100 700 гласа. 

ИЗБОРИ 2024: Кои партии подкрепиха българите в различните краища на страната! (КАРТА)

В разпределението на мандатите обаче участват само действителните гласове за партиите, които влизат в Народното събрание, но не и вотът с „Не подкрепям никого“. 

Данни 

В случая това са осем формации, които са спечелили около 2,239 гласа за себе си. Така за едно място в НС реално са били нужни точно 9331 гласа. Данните на ЦИК показват, че има скок на избирателите, които са отбелязали квадратчето „Не подкрепям никого“.

Жените подсилиха ПП-ДБ!

 

Тези гласове са 82 618, докато на парламентарните избори през юни те са били с около 18 700 повече. Тогава тази възможност са отбелязали 63 913 души. По същество „Не подкрепям никого“ е вид протестен вот. Той оказва влияние за активността, но не се взима предвид при разпределяне на местата в Народното събрание. 

Сила 

ГЕБР-СДС успя да спечели за себе си 642 931 гласа и така отново стана първа сила. Формацията успя да победи в 24 от избирателните райони в страната. Сред тях са ключови области като Благоевград, Бургас, Варна, Пловдив, Русе, София-област, Стара Загора, Хасково и Ямбол.

Въпреки че ПП-ДБ са втори след ГЕРБ-СДС, грабнаха победата само в два от районите – 23-ти и 24-ти МИР в столицата. На свой ред „ДПС – Ново начало“ са фаворити в Шумен, Търговище и, разбира се, Кърджали, но са втори в поне още пет от районите. Два района са успели да вземат и „Алианса за права и свободи“.

ОКОНЧАТЕЛНИ РЕЗУЛТАТИ: Инфарктна развръзка - „Величие” аут от парламента за няколко гласа! (ВИЖТЕ ВОТА ЗА ФОРМАЦИИТЕ)

Това са Разград и Силистра. „Възраждане“ на тези избори останаха трети, но не спечелиха нито един изборен район. За сметка на това в 15 от тях са на второ място, а в други две – на трето. 

*Автор: Тихомира Атанасова