0

- Г-н Кузманов, да започнем със злободневната тема – побои на невинни хора от деца в молове. Има ли много случаи, когато хората звънят на полицията, за да подадат сигнал, или по-скоро си спестяват намесата?

- Случаите не са толкова много, по-скоро са спорадични, но явлението е факт и не може да се отрече. Има граждани, които често наблюдават тези сцени на агресия безучастно и не изключвам на това точно да се дължи малкият брой сигнали.

- В кои молове се случват най-вече подобни побои?

- Не бих могъл да дам точна статистика, но това, което се случи в мол „България“, не е сигнализирано, съответно не е санкционирано. Вероятно във всички молове има подобни случаи, всички са свидетели как големи групи непълнолетни и малолетни посещават въпросните магазини и това се е превърнало в някакъв вид култура – като места за събиране на децата.

- Защо хората не подават сигнали, а се чака да се случи нещо ужасно като с въпросното пребито момче?

- Подценяването на ситуацията и безучастното наблюдаване се случват от много дълъг период от време – години. Това са причините най-вероятно, но наистина сигналната функция на гражданите, а защо не и гражданското участие в предотвратяване на такива случаи е важно и може би ние като общество трябва да разберем, че не можем да подминаваме такива случаи на нарушения и не дай си боже престъпления.

- Това, което се вижда от кадрите в мола, подсказва ли, че боят не е първи за децата и работили ли са с тях инспектори от Детска педагогическа стая? Питам ви, защото голяма част от обществото смята, че служителите не си вършат достатъчно съвестно работата с такива непълнолетни.

- Не мисля да генерализирам и да вменявам вина на инспекторите от Детска педагогическа стая. Работата с такива деца, стигайки до полицията, показва, че нещата вече са излезли извън контрол. Преди това има работа в семейството, в училището, ако щете и гражданите от квартала, които са свидетели на първите крачки на всеки един непълнолетен. Детска педагогическа работи изключително пълноценно от това, което аз наблюдавам. Има и друго – липсата на ценностна система в доста от подрастващите е факт и вината за това категорично не е на полицията.

- Как се държат родителите на децата агресори, като дойдат в районното?

- За съжаление повечето предприемат защитна тактика, оневиняват детето си, с което не допринасят с нищо за неговото възпитание. Майките и бащите не оценяват тежестта на проблема.

- Какво ще посъветвате хората да правят, ако станат свидетели на бой в мол например и докъде се простират техните права да се намесват?

- Правата са да ограничат действието, без да нанасят физическо насилие върху детето или възрастния. Моят призив е да спре безучастността. Свикнахме да сме безучастни към всичко, което ни заобикаля, и ще берем горчиви плодове.

- Другата важна тема за вас и колегите ви от МВР е увеличението на заплатите. Синдикатът е в протестна готовност. Какво би ви изкарало на улицата?

- Да, ние сме в протестна готовност с решение на федеративния съвет на синдиката от 17 ноември. Важните моменти тук са два. Единият е, че това е дългогодишна наша цел, която сме постигали стъпка по стъпка и в последните 2 г. много интензивно. Държа да подчертая, че сме постигнали вписването на тези текстове в Закона за МВР още през февруари 2024 г. и съответното им приемане на заседание на НС. Те трябва да намерят своето място в проекта за бюджет на Република България за 2025 г. Приемането на тези текстове беше отложено за януари догодина, което бе отстъпка от наша страна. По-важното е, че това е прието при редовно правителство, в спокойна обстановка и не е целяло печелене на гласове и някакви конюнктурни преимущества за служителите на МВР.

- Кой е другият важен момент?

- В последните години ставаме свидетели на целенасочени политики и действия за утвърждаване на негативни стереотипи за МВР, което уронва авторитета на професията и отнема доверието в нас. Това, което се случва в момента, е същото. Ако приемем за верни цифрите, за които се говори, става дума за 18 млрд. лв., от които 6 млрд. са допустимият 3-процентов дефицит. Остават 12 млрд. лв., от които ние, служителите в армията, и тези в просветата се борим за 2 млрд. лв. За останалите 10 млрд. лв. никой не говори, а те са пет пъти повече от въпросните 2 и са определени за други министерства и институции. Ние ли сме най-големият проблем на държавата. За мен лично това е инсинуация, която цели да има негативно отношение към МВР. Това ние не го разбираме, не го приемаме и ще излезем ако трябва и на улицата.

- Кой нагнетява обстановката и защо?

- За съжаление не мога да персонализирам. През медиите го правят и политици, и цели партии, не мога да си го обясня. От това не печели никой. Да сме универсалната бърсалка за всички глупости, които се случват в държавата, е много грозно и обидно. Пак да кажа – от тези 12 млрд. лв. ние сме 1/6 и да коментираш само тази 1/6 е несериозно.

- Нека изясним нещо за тези 2 млрд. лв. В тях се включва увеличението на заплатите на кои министерства, може ли да ги посочите?

- Да, мога. Включват се заплатите на служителите в МВР, в МО и цялата армия и в просветата -по-конкретно висшето образование, доколкото знаем. Много странно сме групирани, но фактът, че го отнасяме ние, е странен.

- Преди всички избори вие от СФСМВР се срещате с представители на всички партии. Какво си говорите и не обсъждате ли точно тези въпроси?

- В тези разговори се опитваме да се запознаем с програмите на партиите в частта им за МВР и стратегията им за сигурността в България. Според нас точно тази част я няма. Предвид честите избори нещата стават елементарни, защото не е възможно в такава политическа обстановка да се стигне до промени, свързани с МВР. Най-малкото, защото се изисква политически консенсус, а аз смятам, че е нужен пълен консенсус, тъй като сигурността на гражданите не може да има политически цвят. Веднага след като се чу безумното предложение на министъра на финансите г-жа Петкова за някакви поетапни увеличения, за някакви 10%, отправихме покана до 8-те партии в парламента за разговор.

- Колко от партиите приеха и с кои вече се срещнахте?

- До момента са откликнали 4, които мога да ви кажа по поредност на приемане на поканата – БСП-Обединена левица, „ДПС-Ново начало“, „Възраждане“ и ИТН. И четирите партии потвърдиха, че поддържат това, което е гласувано в 50-ото НС. Имаме положителни отзиви и от страна на ГЕРБ-СДС, с които предстои да се срещнем. Имаме приета покана и от „Продължаваме промяната – Демократична България“, за която се уточняват в момента точният ден и час за разговор. Смятам, че от гледна точка на парламентарните партии те продължават да поддържат увеличението на заплатите. Огромната неяснота е първо – как се е формирал този проблем в бюджета и защо тази 1/6 от другите 5/6, за които никой не дава обяснение, се посочва.

- Каква е вашата версия по този въпрос? Защо никой не дава обяснение за тези 10 млрд. лв.?

- Нашата версия е, че ни използват в момента с манипулативна цел, насочвайки всичко към МВР и малко по-леко към МО и МОН, за да бъде прикрита някаква политическа немощ и да бъдем жертви в тази ситуация. Ние обаче не приемаме да сме жертви и ще го покажем. Ще докажем, че това в момента е маневра за избягване на по-сериозни въпроси, които ние не знаем. Виждаме, че политическата бъркотия е в апогея си, не искам да правя политически коментари, но това, което се вижда, е красноречиво.

- Може ли да кажете колко е заплатата на един млад полицай, който е започнал преди 2-3 месеца работа в 5-о РПУ например? Питам ви, защото хората масово не знаят и лансират всякакви неверни цифри, с които после се манипулира обществото.

- Към момента основната заплата е точно 1466 лв. и това е, без да са удържани данъците. Тук по-лошото е, че от януари минималната заплата маже да стане 1077 лв., което показва, че разликата с полицая се стеснява с около 200-300 лв. Не смятам, че такава отговорна професия, особено на момчетата, които са на терен, трябва да е 20% над минималната. Това е обидно. По-лошото е, че това ще доведе до отлив на кандидати за работа и до снижаване на качеството на онези, които все пак стават полицаи. Това го избегнахме през 2018 г., а сега се връщаме на нивата от 2017 г.

- Колко е заплатата на служител, който е например с 15-20 г. стаж и пази границата? Ето сега това е актуална тема покрай Шенген особено.

- Може би средната работна заплата достига 1800 лв. Имайте предвид, че масовият служител – около 25 000-28 000 човека са на заплата около 1400-1500 лв. При тях разликата идва от продължителния трудов стаж и от допълнителни плащания, каквито са храната и коефициентът на прослужено време. Полицаят се оказва много ниско платен в България, да не говорим за стимул за влизане в системата, а още по-малко и за кауза.

- Как един полицай с 1400 лв. може да хваща престъпници, а после, ако не дай си боже стане нещо, и да го обвиняват, че е ранил или убил някого?

- Ще ви кажа за големите градове – София, Пловдив, Варна, Бургас, те са скъпи и стандартът е по-висок. В тях заплатата на полицаите е минимална и стига, за да оживееш. Твърде много хора избират да работят в тези градове и плащат наеми, закупуване на жилище не е достъпно. Представете си, че тези хора оцеляват, а не живеят и въпреки това са избрали тази тежка професия.

- Явно този разговор е тежък и ще приключи така. Говорим за заплати, за кауза, за оцеляване. Нека ви попитам за финал - как се стигна до самоубийството на полицай Димитър Петров, защо беше допуснато да се стигне дотам и никой не го предотврати? Научихме от негови колеги и че е бил мачкан от следователка и прокурорка.

- Първо, бог да го прости, нека бог прости и на нас. Това беше много силен жест, ние го разбрахме. Колегите му го разбраха, дано го разбра и обществото. Но съдейки по мълчанието, което е според мен виновно мълчание, май го е разбрало. Не мога да кажа, че е имало целенасочени действия, които да доведат колегата до този край, но липсата на солидарност, липсата на общество, на съчувствие към човек, който е на страната на закона и да бъде определен като „убиец“, не е допустимо, въпреки че има буква на закона.

- Никой обаче не разбра как и защо обвинението му е преквалифицирано от непредумишлено в умишлено убийство?

- Материалите по делото не са достъпни и няма да ги коментирам. Но системата не застана зад този колега, а по-лошото е, че не улови сигналите, които той е давал, че може да предприеме тази фатална стъпка. Крайно време е и обществото да се определи иска ли силна полиция или не. Тук не по-малко отвратителни бяха реакциите от сорта на тази - престъпникът беше наричан „момче“, а той е категорично доказан престъпник. Не знам дали си спомняте, но тогава групата, която обираше, използваше метални предмети.

- Да, стана ясно, че удрят жертвите с метални лостове и пръти, докато ги ограбват.

- Да, точно така. Беше въпрос на време да стигнат до убийство. В същото време реакцията беше доста по-силна срещу полицая, отколкото към престъпниците. Крайно време е, пак казвам, обществото да реши какво иска – анархия или ред. Много млади момчета като Митко служат в полицията и са отдадени на обществото, жалко е да ги губим.

Това е той:

  • Завършил е ВХТИ „А. Златаров“ в София
  • Служител е в МВР от февруари 1997 г.
  • Работил е в 7-о РПУ, 1-во РПУ, а в момента е шеф на сектор „Противодействие на криминалната престъпност“ в 5-о РПУ - СДВР
  • Председател на УС на най-големия полицейски синдикат СФСМВР