0

Н а 24 октомври (0357 UTC), слънчевото петно AR3869 отприщи ново силното слънчево изригване от текущия слънчев цикъл самото изригване беше от категория Х3.3. На 26 октомври очакваме поредната геомагнитна буря от клас G1, съобщи Meteo Balkans.

Интензивността на рентгеновото излъчване от слънчевите изригвания се обозначава с латинските букви А, В, С, М, Х, като с Х обозначават най-мощните изригвания.)

Нека да припомним, че магнитните бури са разделени на пет категории G1 "слаб", G2 "среден", G3 "силен", G4 "много силен" и G5 "изключително силен".

Какво може да ни причини магнитната буря?

Обикновено смущенията, породени от нея, влияят неблагоприятно на възрастните и на хората със слаб имунитет. Хората, които са чувствителни към тези явления, могат да почувстват отпадналост, главоболие, неразположение, колебание в кръвното налягане и слаба концентрация.

Възможно е да има смущения в комуникациите и навигационните системи и дори проблеми с интернет връзката в Европа, Канада и Аляска.

Какво представлява геомагнитната буря? 

Геомагнитните бури представляват големи и резки смущения в стойностите на Земното магнитно поле, причинени от взаимодействието му със слънчевия вятър. Когато се наблюдава изригване от някоя от активните области на Слънцето, в междупланетното пространство се отделя поток от плазма, който се изстрелва със скорост между 600 и 900 км. в секунда. Обикновено около два дни са необходими на този поток да достигне Земята. Заредени частици успяват да проникнат през полярните области и да предизвикат образуването на мощни токови системи около екватора и полярните кръгове.

Как да се предпазим?

При геомагнитни бури лекарите съветват да се спазва режим на хранене с плодове и зеленчуци, без животински мазнини. Доста помага и пиенето на повече вода. Прекарайте няколко часа навън, но и не прекалявайте с разходките.

Не е препоръчителна консумацията на тежка храна, както и продължително застояване в затворени помещения без чист въздух.