В еликобритания съобщи, че може да закрие стотици правителствени агенции, за да реформира държавата, да намали разходите и да подобри производителността, като нарича процеса "нова ера на глобална нестабилност", предаде Ройтерс.
Във Великобритания има стотици "полуавтономни" неправителствени организации, отбелязва агенцията. Това са организации, на които правителството е делегирало правомощия, но които все още са частично контролирани или финансирана от държавни органи. Те се финансират от данъкоплатците, но не се контролират от министрите. Сред тях са обществени органи като Изпълнителната агенция по здравеопазване и безопасност, железопътната компания "Нетъурк Рейл" и Консултативния комитет по миграцията.
"Работата на всяка такава организация в правителството ще бъде проучена, като целта ще бъде нейните функции да бъдат спрени, слети или върнати на (правителствени) отдели, в случай че допълнителната им работа не може да бъде оправдана", заяви правителството.
Великобритания е в процес по свиване на разходите, като финансовата министърка Рейчъл Рийвс се стреми да се придържа към фискалните правила, докато в същото време работи върху митата, които американският президент Донлад Тръмп наложи и които провалиха прогнозите за икономически растеж, предаде БТА.
Правителството предупреди, че глобалната нестабилност означава, че властите трябва да действат "по-решително и по-бързо" при реформите си в бюрокрацията.
Миналия месец премиерът Киър Стармър каза, че ще закрие Националната здравна служба в Англия - орган за надзор над здравната система - и ще прехвърли функциите ѝ към министерството на здравеопазването с цел да спести стотици милиони британски лири.
Някои полуавтономни организации ще останат незасегнати от реформите, като например тези които защитават върховенството на закона, каза правителството.