0

70% от докторите, които са започнали работа във Великобритания през 2023 г., са завършили медицина в България, предаде Financial Times, цитирани "Фокус".

Според данни на Генералния медицински съвет България е най-бързо развиващият се доставчик на завършилите медицина, които се включват в британския пазар на труда. За 2023 г. 435 от 622 доктори, започнали работа във Великобритания, са британски граждани, придобили квалификация по медицина в България. 

Други популярни дестинации в ЕС включват Полша и Румъния. Според изчисления на правителството на Обединеното кралство сега има повече от 2500 британски студенти, които учат за медицински и стоматологични степени в цяла България,  включително в градове като Пловдив, Варна и София. 

Така например Аднан Пател не успя да спечели място в британско медицинско училище, за да преследва амбицията си да стане лекар, като сменя родния си град Блекбърн в Северна Англия с шестгодишно обучение в южния български град Пловдив, следвайки стъпките на все по-големия брой британско-азиатски студенти, търсещи медицинска квалификация в Европа.

"Имах резервно предложение да уча оптометрия, но просто исках да се занимавам с медицина. Имах оценките и вече познавах няколко и други, които учат тук, така че си помислих, "защо не?" Ще направя скока и ще отида сам в България", казва той.

Марк Даян, политически анализатор, смята че броят на британските студенти, които желаят да се обучават у нас "подсказва, че в Обединеното кралство има задържано търсене на места“, а британската медицинска асоциация, лекарският съюз, призова за повече места в медицинските училища в Кралството, както и за съразмерно разширяване на възможностите за обучение на новоквалифицирани лекари. 

Чуждестранните студентите в Пловдив плащат такси за обучение от 9 000 евро на година, като разходите за живот обикновено достигат  до около 17 000 евро на година — или 100 000 евро за шестгодишен курс, твърди друг чуждестранен студент, завършил в Пловдив през 2021 г., работещ в Спешното отделението на болница в Кеймбридж.

"Предизвикателството да се преместиш на Балканите, за да учиш в град на самия край на Европейския съюз, е частично смекчено от големия брой британски студенти, които сега получават медицински степени от България. Медицинският университет в Пловдив, на 150 км югоизточно от столицата София и на кратко пътуване с автобус от Турция, има повече от 1200 британски студенти, приблизително 80 процента от които - като Пател, чиито баба и дядо са дошли в Обединеното кралство от индийския щат Гуджарат през 60-те години", пишат в медията.

Особено внимание в статията на Financial Times е обърнато на Пловдив. Градът по тепетата е описан като град с население от близо 400 000 души, който съчетава древни римски руини и промишлено разрастване от съветската епоха, има джамия от османската епоха, където мюсюлманските студенти могат да се молят, и нарастващ брой халал месарници, които да се погрижат за хранителните им нужди.