Я понските власти обявиха, че ще използват почва, събрана от близост до атомната електроцентрала “Фукушима Даичи”, за да подобрят терена на офиса на премиера Шигеру Ишиба и други правителствени сгради.

Целта е да се покаже, че почвата с ниска радиация е безопасна и може да се използва в обществени проекти в цялата страна, пише SCMP.

След земетресението и цунамито от 11 март 2011 г. в североизточна Япония се случи една от най-големите ядрени катастрофи в историята. Горивото в три реактора на атомната електроцентрала Фукушима се разтопи, причинявайки радиоактивни емисии и замърсяване на близките райони. Събраната след аварията почва, около 14 милиона кубически метра, се съхранява във временни складови помещения близо до атомната електроцентрала. По закон, тя трябва да бъде премахната от префектура Фукушима до март 2045 г.

Властите планират да използват тази почва за създаване на цветни лехи и други цели на територията на държавни институции. Това ще бъде първият път, когато подобна почва ще бъде използвана извън Фукушима. Главният секретар на кабинета Йошимаса Хаяши заяви, че е важно да се убеди обществеността в ползите за безопасността и здравето от почвата. Общественото мнение обаче може да се превърне в пречка.

Предишни опити за използване на почва в Токио и други региони се провалиха поради протести на местните жители. Законът определя и строги стандарти: почва с нива на радиоактивен цезий над 8000 бекерела на килограм е забранена за използване в обществени дейности. Заслужава да се отбележи, че през лятото на 2024 г. е открит теч в сградата на втория енергоблок на повредената атомна електроцентрала “Фукушима-1”. Стана известно, че от резервоара са се разлели около 25 тона вода, съдържаща радиоактивни вещества.