С офийската филхармония се мести на езерото в Правец за двудневния фестивал Pravets Art Nights на 21 и 22 юли.
Световноизвестни музиканти и певци ще се включат в първото издание на музикалния форум. Своеобразен домакин на събитието ще бъде най-престижният български оркестър – Софийска филхармония, под диригентската палка на маестро Найден Тодоров.
Наследник
Pravets Art Nights е наследник на MozArt Festival с организатор сдружение „Моцартови празници - 04“ и подкрепа на Община Правец, който бе създаден преди
18 години по идея на Снежина Аврамова, а голямата оперна прима Христина Ангелакова беше негов дългогодишен творчески двигател. След нейната кончина професор Борислава Танева пое организацията на фестивала. Заради натоварената си програма проф. Танева взе решение да се оттегли от позицията артистичен директор. Организаторите й изказват своята гореща благодарност за нейната всеотдайност и й желаят успехи в творчески и личен план.
Сватбата на Фигаро
Тромпетовата сензация Лусиен Реноден Вари ще се включи в първия концерт на Софийската филхармония на 21 юли. Под палката на маестро Найден Тодоров тя ще представи Концерт за тромпет от Хайдн. Програмата на вечерта е почит към тримата големи виенски класици и включва още Увертюрата към „Сватбата на Фигаро“ от Моцарт и Седма симфония от Бетовен. Френската тромпетистка Лусиен Реноден Вари е приветствана като „тромпетна сензация“ от класическото радио KDFC. Победител в категорията Rеvеlation“ на Victoires de la Musique Classique 2016, тя е обявена за една от трийсетте отличени в класацията 30 Under 30 на Classic FM от Джулиан Лойд Уебър през 2021. Изключителното й майсторство в интерпретиране както на класически, така и на джазов репертоар, прави присъствието й на съвременната концертна сцена уникално.
Дебют
През февруари 2021 Реноден Вари, заедно с Филхармоничния оркестър на Монте Карло и диригента Саша Гьотцел, записва за Warner Classics компактдиска Piazzolla Stories, който й носи наградата Opus Klassik в категорията за млад артист през месец август. Това е третият албум като изпълнител на Warner след The Voice of the Trumpet (2017), реализиран в сътрудничество с Националния оркестър на Лил и Роландо Вийязон и Mademoiselle in New York (2019), записан с Бил Елиът и BBC Concert Orchestra – албум, с който Реноден Вари направи и своя дебют на BBC Proms по-рано същата година и който получи 4 звезди в BBC Music Magazine.
Младата класическа звезда pазмести специално тежката си програма, за да се включи в Pravets Art Nights.
Ученичка
Изисканото косовско сопрано и любима ученичка на Христина Ангелакова - Беса Лугичи, и един от най- добрите ни тенори Михаил Михайлов ще блестят на сцената на 22 юли. Със стилна програма от обичани оперни арии и дуети те ще поздравят гостите на Правец. Публиката ще чуе и „Музика на водата“ и „Музика на фойерверките“ от Хендел, представени от националния оркестър. А организаторите обещават и феерия от фойерверки, които да допълнят празничната атмосфера.
Само до 15 май билети за двата дни могат да се закупят с 15% отстъпка.
150 г. от рождението на Рахманинов в зала „България“
Интегрално изпълнение на концертите за пиано на Сергей Рахманинов През 2023 г. светът отбелязва 150 години от рождението на Сергей Рахманинов. В две вечери – на 20 и 23 април, Софийската филхармония ще представи всички концерти за пиано и оркестър на гениалния композитор. Солист ще бъде виртуозната пианистка Валентина Лисица, а на диригентския пулт застава известният турски маестро Джем Мансур.
Един от най-интересните световни музиканти от края на ХІХ и началото на ХХ век - Сергей Рахманинов, се изявява еднакво талантливо във всяка от своите творчески сфери на композитор, пианист и диригент. Проявил от най-ранна възраст необикновения си талант, той завършва на 19 години със златен медал Московската консерватория като пианист и композитор и веднага става преподавател по пиано в московското Мариинско училище, а четири години по-късно - диригент на Московската руска частна опера Сава Мамонтов. Популярни в световния репертоар стават всичките му творби в различни жанрове (трите симфонии, Симфонични танци, симфоничните поеми Островът на мъртвите и Камбаните, Литургия на св. Йоан Златоуст, Всенощно бдение и др.), но най-пълноценен израз творческият натюрел на Рахманинов намира в клавирните произведения – четири концерта, прелюдии, етюди картини, музикални моменти, сонати.
Екатерина Томова