А ктьорът и заместник-ректор на НАТФИЗ проф. д-р Пенко Господинов е избран за най-добър актьор във Флоренция.
Той бе отличен с наградата в категорията за игрален филм на Флорентинския международен филмов фестивал, съобщава сайтът на кинофорума. Призът му е присъден за главната роля в българо-украинската копродукция „Краят на реката“ на родения в Бесарабия режисьор Васил Барков, която е удостоена с „Почетно споменаване от журито“ на фестивала.
Телескоп
В „Краят на реката“ Пенко Господинов се превъплъщава в ролята на 50-годишния български любител астроном Фори, чийто телескоп е откраднат. Фори тръгва на пътешествие към градчето Вилково в Украйна, където местен жител му е обещал да му продаде евтино стар съветски телескоп. Там обаче се забърква в сложни криминално-любовни отношения. В надпреварата на четвъртото издание на Флорентинския филмов фестивал от 11 до 15 декември т.г. взеха участие 305 филма от 54 страни. Наградата за най-добър игрален филм получи нигерийският „Подменено дете“ (Switched-up) на режисьора Дезмънд Елиът.
Убийство
Премиерата на българо-украинския филм "Краят на реката" се състоя в рамките на 14-ия международен кинофестивал в Одеса това лято. Игралният филм е съвместна продукция на Българския национален филмов център, Държавната агенция на Украйна по въпросите на киното (Държкино), както и на Одеската киностудия и на българска продуцентска фирма. Сюжетът на драмата се развива в "украинската Венеция" - град Вилково в делтата на Дунав. По волята на съдбата там пристига българинът Христофор (Пенко Господинов) с приятеля си Теодор. Той е заподозрян за непредумишленото убийство на деветгодишно момче. Тъй като е разследван, главният герой е принуден да остане във Вилково, където не само намира работа и нов живот в кръга на липованските староверци, но и среща истинската си любов, по пътя към която ще трябва да се изправи пред много изпитания. Главната женска роля е изиграна от Екатерина Молчанова от Одеса. Във филма участват и други украински актьори, сред които са Сергей Денга и Георги Делиев. Сценаристи са Марин Дамянов, Владимир Филипов и Васил Барков. Художник-постановчик: Владимир Филипов. Оператор: Виталий Запорожченко
Лео Богдановски