З наете ли, че коледничето, което ни радва с цветовете си през декември, не е кактус, а сукулент. Това растение обаче си е спечелило славата на доста придирчиво. Ето няколко съвета как да го отглеждаме, така че всяка Коледа да се радваме на красивите му цветове. Родината на коледничето е Бразилия. В дивата природа то се среща в горещите и влажни бразилски тропически гори, пише „Руръл спраут“.
Коледничетата са епифити – това означава, че са се адаптирали да растат върху друго растение. Това обаче не ги прави паразити. Епифитите получават влага и хранителни вещества от въздуха и дъждовете, без да имат контакт с почвата. В природата се появяват върху дървета на местата, където клоните се разклоняват от ствола. Може да се видят и върху скали, прикачени към джобове, където се е събрала почва. Затова не е чудно, че тези растения са получили славата си на придирчиви, когато ги отглеждаме в своите домове в среда, драстично по-различна от тази в дивата природа.
Ето как да се справим с най-често срещаните проблеми при отглеждане на коледничето. Първият проблем, който гложди собствениците на този сукулент, е защо той не цъфти. В дивата природа на Бразилия тези растения имат период на покой. Със спада на температурите те започват да забавят своя растеж и да натрупват енергия, подготвяйки се за цъфтеж. Необходимо е да положите минимални усилия, за да имитирате подобни условия в дома си. От септември нататък спрете да подхранвате коледничето. Преместете го на хладно място с температура около 10-13 градуса по Целзий. Трябва да стои на тъмно поне 14 часа на ден и да получава непряка светлина за останалите 10 часа. Веднъж, след като коледничето пусне пъпки, прекратете този режим и поставете растението в топла стая, добре осветена с непряка слънчева светлина.
Извоювало си е слава на придирчиво растение.
Друг често срещан проблем при коледничето е загниване на корените. Както бе споменато, тези растения са епифити и като цяло растат върху друго растение, а не в саксия с почва. Техните корени не са създадени, за да киснат в прогизнала почва дълго време, което може да доведе до куп проблеми, включително загниване. Внимателно извадете растението от саксията и премахнете колкото се може повече почва от корените му. Имате работа със загниване, ако корените са с черни връхчета, кашави или кафяви. Понякога миришат на мухъл. Ако цялата коренова система е засегната и има признаци на разпадане, трябва да изхвърлите растението. Ако е засегната само част – изрежете я със стерилизирани ножици. Измийте добре кореновата система с чиста вода и поставете коледничето върху чиста кухненска хартия на топло и сухо място. Оставете го така за 24-48 часа, за да изсъхнат добре корените, преди да го пресадите в добре дренирана почва за сукуленти. Използвайте саксия с дупка за дренаж. Не поливайте веднага растението. Дайте му няколко дни време в новата саксия, преди да го полеете.
Често срещан проблем е също така пъпките на коледничето да падат. За това има няколко причини. Коледничето е много чувствително към промяна на условията в околната среда. Промяна в светлината, температурата на въздуха, влажността, преместването и дори твърде много пъпки могат да станат причина за окапване на пъпките. За да няма такива проблеми, дръжте коледничето в стая с постоянна температура. Това ще предотврати окапването на пъпките. Те предпочитат температура между 15 и 26 градуса. Всяка по-висока или по-ниска ще доведе до падане на пъпки. Друга причина за това може да бъде твърде сухият въздух. Коледничето е тропическо растение и предпочита влажна среда, за да цъфти. Третата причина може да е твърде дългото прекаляване с наторяването, което кара растението да пусне повече пъпки, отколкото може да носи. То ще отхвърли излишните, за да запази енергия за останалите.
Червените листа подсказват липса на магнезий
Какво да правим, ако листата на коледничето станат червени или лилави. Това може да бъде както добър, така и лош знак. Добър е, ако това са нови листа – те винаги са малко по-червеникави в краищата. С продължаване на растежа тези нови сегменти променят цвета си в зелено. Лош знак е, ако червеникавият или лилав цвят се дължи на слънчево изгаряне, особено в летните месеци. Решението е просто – преместете растението на по-малко слънчево място. След няколко седмици листата ще започнат да изглеждат по-добре. Ако обаче няма проблем със слънцето, проблемът може да е с наторяването. Трябва да торите веднъж месечно от времето, когато спре да цъфти, до два месеца преди началото на нов цъфтеж. Тъмночервените листа показват, че има магнезиев дефицит, който може да се преодолее с подхранване със соли. Проблемът може да идва и от корените. Ако те са заболели, растението не може да приема ефективно нутриенти и бавно ще започне да става червено.
София Симеонова