0

З елето е любим и много полезен зеленчук и е хубаво да го имате в градината си.

Но един неприятел може да съсипе реколтата. Това е гъсеницата на зелевата нощенка.

Пеперудата на зелевата нощенка е с големина около 5 сантиметра. Крилете й са кафяви с тъмни и светли ивици.

Гъсеницата не е много голяма – достига около два сантиметра. Но нагризва листата и прави по тях дупки. Гъсениците се хранят по долната страна на листата, като ги скелетират. По-късно се вгризват в зелевите глави като дълбаят ходове и така създават миризма на загнило. В крайна сметка могат да направят реколтата негодна за консумация.

Зеленият цвят на гъсениците ги прави трудно забележими върху листата. Може да ги откриете, само ако се вгледате внимателно.

Яйца

Зелевата нощенка снася яйца върху долната страна на листата. Яйцата са жълто-бели. Ларвите се излюпват за около седмица. Ларвите са бели, почти прозрачни, с черна глава. При съзряване стават зелени, образуват бели линии по гърба си. Зрялата гъсеница има четири двойки същински крака. Първите три двойки са в близост до главата, последната е към опашката. Гъсеницата има и няколко чиста лъжливи крачка в различни сегменти на тялото.

Ларвите гризат по-младите, разположени по-долу листа. По тях бързо ще забележите дупки, които индикират проблема.

Ларви

По-възрастните ларви се насочват към по-старите листа, причинявайки скелетирането им. Понякога гъсениците правят дупка в главите на зелето, оставяйки след себе си изпраждения, които водят до обезцветяване на растението.

Ако не водите борба с неприятеля, растенията ще забавят растежа си, няма да формират глави, а в някои случаи ще станат негодни за консумация.

Как да водим борбата с тях?

Най-лесни начин е да премахваме гъсениците на ръка. Правете го с ръкавици рано сутрин или привечер. Притиснете събраните гъсеници с пръсти или ги сложете в буркан със сапунена вода, за да се удавят.

Можете също така да остържете яйцата от долната страна на листата, за да предотвратите появата на гъсениците.

Покривало

Друг начин на борба е да покриете лехите с покривала. По този начин нощенката няма да има достъп до растенията и да снася яйца върху листата им.

Има теория, че неприятелите със зелен цвят избягват да нападат растения с ярки цветове, тъй като не могат да се сливат с тях. Затова друг вариант е да отглеждате зеле с пурпурен цвят.

Има растения, които също помагат в борбата с неприятеля. Те действат като капан за нощенката, като ги привличат, за да не могат да снесат яйцата си върху зелето. Такова растение например са туртите. По същия начин действа и латинката.

Други растения като лук и лавандула държат нощенките надалеч.

Враг

Калинките, паяците и дребни птици пък са естествен враг на гъсениците.

Определен вид полезна бактерия – Бацилус турингиенсис, също помага в борбата срещу нощенката. Тя изключително токсична за пеперудата и гъсеницата като формира протеин, който ги убива. Бактерията може да се намери в агроаптеките и градинските центрове под формата на спрей.

Друг инсектицид, който действа срещу зелевата нощенка, е маслото от нийм. Това е един от малките инсектициди, които няма да унищожат растенията ви. Тънък слой от спрея върху листата ще възпре гъсениците, а ако бъде приложен върху яйцата, те няма да се излюпят.

Първите пеперуди летят през юни

Първото поколение пеперуди се явява през юни, второто - през юли, третото (частично) - през септември. Летят през нощта, а през деня се крият под листата. Там снасят купчинки с яйца (до 150), които се излюпват за 7 дни. Пълното развитие на гъсеницата продължава около 30 дни, през които нанася много щети.