К огато говорим колко овце може да покрие един коч, много от овчарите казват най-много 40. Съвсем нормално обаче ще имаме един неподготвен коч, който ще рухне още на десетия ден и съответно броят на покритите от един коч овце ще намалее и ще стигне до казаната цифра от овчаря. Тук трябва да се вземе предвид и нравът на коча.
Има кочове, които се влюбват в една овца, и ходят само след нея и скачат само на нея. И тя като ухажвана „дама” стои и не мърда.
Когато в стадото се пуснат няколко коча едновременно и им замирише на размърляни овце, започва борбата за надмощие. Най-силният иска всички да са негови. Някой път ходи само след една овца, но не пропуска да попречи на колегата си, да покрие друга и го блъска.
Съществува и другата опасност – „вождът” да се изтощи и да не може да изпълни „плана“ си.
Много пъти слушаме и четем за т. нар. пускане от ръка. Правил съм го и ако някой ми каже, че е супер – това означава, че не го е правил. За да стане това, трябва да имате пробник, да откриете размърляните овце, да ги заделите в отделен бокс, след това една по една да бъдат вкарани в друг бокс, където да се пусне кочът, който е определен по случен план. Той, като влезе при овцата, започва да се прави на светец. Това може да стане, когато на няколко овце пускате един и същи коч, и то през 10-15 минути, и вадите през това време покритата. Само който е правил това, знае, че е почти неизпълнимо.
Помощ
И отиваме на младите кочове. Ясно е, че голям процент от тях не скачат при първия контакт с овцете. В такива случаи трябва да им помогнем с медикаменти, за да вдигнат „самолета”. Имахме един опит по СИВ с охладена семенна течност и използването й след 24 часа. Купихме 15 коча от Плевенско – от Плевенската черноглава овца. Започнахме да ги приучваме и се оказа, че от всичките кочове само 3 проявиха полови рефлекси. Всички останали навели главите и ушите и въобще не чуват петлите. Чудим се какво да правим, ще провалим опита. И точно в този момент се обаждат създателките на препарата трибестан. Да ви изпратим да пробвате нашия препарат върху кочовете. Изпратиха, започнахме терапията и знаете ли какво стана. За десет дни и 15-те коча вече скачаха. Оказа се, че препаратът не само вдига „самолета”, а и подобрява качеството на спермата.
Съперниците се бият за внимание на дамите.
Боя
След като чобаните разбраха за какво се дават хапчетата, трябваше ветеринарят да ги заключва в касата. Сега вече има такива препарати за животни, така че може да се консултирате с вашия ветеринар.
След приключване на кампанията отново изследване на кочовете за бручелоидоза, защото ако има заразени, те предават зараза чрез педирастия. И най-важното нещо. Задължително си купете бои, за да бележите покритите овце. За всеки коч с различен цвят, за да имате информация при евентуални повторения. Боята да бъде закупена от аптеките, а не да използвате гранулин, вълнени бои, грес, вар и всичко друго дето оцветява.
Каре
Кочът се влюбва само в една овца.
Хранете ги с овес, ечемика забравете
За кочове по случния план трябва добро хранене, най-вече овес. За ечемика забравете. Витамини, яйца и мляко, ако се наложи.
Десетина дни преди кампанията всяка сутрин трябва да получавате материал, хем за преценка, хем и кочът да се прочисти. Уточнявате степента на разреждане в зависимост от преживяемостта, движението на сперматозоидите, гъстота и количеството на спермата.
И всичко това трябва да се пише в тетрадка, за да имаме информация. Важни са номерата на осеменените овце и съответния коч.
*Автор: Михаил Михайлов