Б арт Ставесхоф е намерил начин да се бори със сланите и пролетните застудявания с изкуствен дъжд. Той се грижи за биологична овощна градина в белгийското село Лебеке в Източна Фландрия. Тя притежава пълния чар на биологичното земеделие, защото в междуредията расте свежа и зелена майска трева, а някъде се виждат туфи на все още нежна коприва. Над тях са лъскавите листа на крушови дръвчета, които вече имат завързи, но тук-там могат да се открият и нежни бели цветове.
Ухае на трева, на свежест и село. Градината има спретнат вид, наоколо е чисто, няма нито една разхвърляна вещ и е очевидно, че тук работят грижовни стопани.
Басейн
Едно от първите неща, които правят впечатление, е огромният басейн. Оказва се, че той се пълни само с дъждовна вода и събира 1 млн. т куб. метра. Водата се използва за напояване, но и за борба с пролетните студове и сланите. На определени места сред овошките са монтирани съоръжения, до които водата стига и предизвиква изкуствен дъжд, когато се очакват слани. Тази пролет имаше много студове, понякога се налагаше да пускам водата по цяла нощ и сега водните ми запаси са много малко“, разказа Барт за битката си с природата. Той допълни, че част от средствата за огромния контейнер са с европейски пари.
Вредители
Срещу инсектицидите е поставил уловки на различни места в градината и се вижда как буболечките са се налепили по тях. Понеже насажденията му са изцяло биологични, той няма големи възможности, за да се справя с болести и вредители по тях. Той сподели, че много млади семейства разчитат на неговите чисти плодове, които си купуват директно от него. Освен свежи продукти част от реколтата си преработва на биологични сокове.
Препарати
За жалост той обмисля да започне отглеждането на крушите по конвенционален метод, защото властите в Белгия са забранили употребата на медните препарати в биологичното земеделие. В същото време не са предложили алтернативен препарат и никой не знае как и с какво ще се бори срещу болестите, оплака се фермерът. „Досега сме използвали само медни и не е ясно с какво ще ги заместим. Жалко е за хората, които искат биологични плодове, те разчитат, но аз съм принуден да премина към традиционния начин на отглеждане“, обясни овощарят. Барт добави, че ябълките ще продължи да отглежда по биологичен начин, но за крушите не може да си позволи.
Устойчиви
Когато започва да се грижи за овощната градина, той е наследил стари сортове круши и ябълки от баща си, който обаче изведнъж решава да смени начина, с който се препитава. Тези сортове всъщност са и една от причините да отглежда чисти и органични плодове. С течение на времето обаче се оказва, че те трудно устояват на климатичните промени и се налага да ги заменя с нови, адаптирани сортове.
Птици
Доскоро със съпругата му Розали са отглеждали и пилета, но тази пролет не ги е заредил. Причината е отново в администрацията, която е поставила нови изисквания и се оказва, че кланицата отказва да поема малки количества птици. „Дано нещата да се променят и да имам късмет, за да заложа птици през есента“, изрази надежда Барт.
Търси служител на пълен работен ден
Барт Ставесхоф има 1 служител на пълен работен ден, но търси да наеме още един при същите условия, но се оказва, че това никак не е лесно. Разчита предимно на сезонни работници, в зависимост от нуждите през годината.
Самият Барт частично е работил в департамента по земеделие и рибарство, но 2021 г. изцяло е посветил времето си на овощната градина. Съпругата му Розелин помага в маркетинга, но изцяло работи извън семейната ферма.
Фактите в цифри
Овощната градина е 22 ха, като 6 са круши, 16 ябълки.
Добивите от круши са около 20-25 т на ха годишно. Ябълките са дали 60 т на ха през 2023-2024 г., но 24-25 годината е била много слаба и са пуснали едва 10 т на ха. Фермерът се надява, че тази година ще е добра.
